Simona Halep a pierdut rapid cu Wozniacki

Simona Halep a pierdut miercuri al doilea meci din Grupa Roșie de la Turneul Campioanelor de la Singapore. Se poate spune că românca a fost surclasată de daneza Caroline Wozniacki pentru că a pierdut cu 0-6, 2-6 în doar 63 de minute de joc.

Pentru Wozniacki a fost a doua victorie și s-a calificat deja în semifinalele competiției. Pentru a merge mai departe, Simona Halep trebuie neaparat să câștige meciul de vineri, contra Elinei Svitolina (Ucraina, 4 WTA). Halep o conduce pe Svitolina cu scorul de 3-2, românca învingând în 2013 la Turneul Campioanelor (B) de la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014 în Fed Cup, cu 6-3, 7-5, şi anul acesta în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Svitolina s-a impus în finala de la Roma, anul acesta, cu 4-6, 7-5, 6-1, pe fondul accidentării Simonei, şi în semifinale la Toronto, cu un sec 6-1, 6-1.

Halep și-a asigurat 283.000 de dolari și 375 de puncte WTA.
În celălalt meci al grupei de miercuri, Caroline Garcia (Franța, 8 WTA) joacă cu Elina Svitolina.