Simona Halep a luat bătaie de la Kerber

halepSimona Halep nu a reușit să-i țină piept numărului 1 mondial, Angelique Kerber și a pierdut al doilea meci de la Turneul Campioanelor. În meciul disputat azi, doar primul set a fost echilibrat și s-a încheiat, în 43 de minute, cu 6-4 în favoarea lui Kerber.

E drept, Simona a avut o minge de 5-3 dar a irosit-o, Kerber a egalat la 4 după care a câștigat și celelalte două ghemuri.

Setul doi a fost dominat clar de Kerber. Nemțoiaca a condus cu 2-0, Halep a revenit la 2-1, dar Kerber a câștigat apoi 3 ghemuri consecutive, și a ajuns 5-1. Simona a mai avut o tresărire de orgoliul, a redus din handicap dar degeaba. Kerber a câștigat cu 6-4, 6-2. În următorul meci, decisiv pentru calificarea în semifinale, Simona Halep o va întâlni, joi, pe Dominika Cibulkova.