Simona Halep a câștigat al 23-lea turneu al carierei

Simona Halep a câştigat duminică turneul de tenis Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani. În finală românca a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (31 WTA), cu 6-2, 6-3.

Partida a durat o oră şi 14 minute și a fost dominată în cea mai mare parte de de tenismna noastră. În felul acesta Halep a câștigat al 23-lea titlu din carieră după un sezon 2021 ratat complet fără niciun trofeu. Ultimul trofeu câștigat de Simona data de pe 21 septembrie 2020, la Roma (WTA 1000, pe zgură, la Foro Italico).

În urma acestei victoriii Halep va face un salt de 5 locuri în clasamentul WTA de pe 20, pe 15. Dar ținta ei pentru anul 2022 este revenirea în Top 10 WTA. Totodată, pentru titlu câștigat ea va încasa un cec în valoare de 31.000 de dolari.

Simona urma ca în această săptămână să ia startul și la turneul de la Sydney. Dar ea a ales să se retragă pentru a se putea pregăti pentru Australian Open (17-30 ianuarie), primul turneul de Grand Slamal anului.

Într-o altă finală, disputată la Adelaide în noua Zeelandă, Ashleigh Barty, liderul clasamentului mondial, a învins-o pe Elena Rybakina (14 WTA), scor 6-3, 6-2.

Meciul a durat o oră și cinci minute, Barty trecându-și în palmares al 14-lea titlu din carieră.