Se înmulţesc incidentele în fotbalul judeţean

Două meciuri întrerupte în Seria B din Liga IV

După ce Liga IV Elite ne-a dat campioana de toamnă, ne-au mai rămas de prezentat rezultatele înregistrate în celelalte campionate, în Liga IV şi Liga V. S-au înscris goluri multe însă din păcate nu există sfârşit de săptămână fără incidente pe terenurile de fotbal din judeţ, sub blânda atenţie din partea AJF Satu Mare.

Două meciuri au fost întrerupte în Seria A din Liga IV. La Unirea Păuleşti – Şomii Mădăras, jocul s-a încheiat după aproximativ 20 de minute. Un jucător al oaspeţilor a faultat urât, centralul s-a îndreptat spre el cu cartonaşul roşu în mână, dar şi jucători ai echipei gazdă au avut ceva de împărţit cu cel de la Mădăras. A izbucnit o încăierare generală, au intervenit şi oficiali ai echipei gazdă, dar şi suporteri care au sărit gardul. În vizor au fost luaţi şi oficialii delegaţi de AJF Satu Mare. Meciul a fost întrerupt la scorul de 1-0 pentru Unirea Păuleşti, iar cazul va fi analizat la Comisia de Disciplină AJF.

Nici meciul dintre AS Livada şi Speranţa Halmeu nu a ajuns la final. Oaspeţii conduceau cu 2-1 în minutul 85, dar au părăsit terenul de joc după o decizie a arbitrului de a nu acorda un cartonaş roşu la un fault de joc.

În Seria B din Liga IV au marcat absolut toate echipele în etapa 11, iar trei meciuri s-au încheiat la egalitate. N-au lipsit răsturnările de situaţie. Printre altele, Recolta Sanislău s-a impus cu 4-1 după ce Vulturii Santău avea 1-0 la pauză.

Liderul din Andrid a condus cu 3-1 după primele 45 de minute, dar s-a văzut a fi învins cu 4-3 de către Unirea Pişcolt.
În Liga V, primele două clasate au dat-o la pace. 2-2 s-a terminat meciul dintre Decebal şi Ardud. Iată rezultatele din Liga V, după care situaţia din seriile Ligii IV.

Rezultate Liga V (etapa 10): Porumbeşti – Bercu 4-2, Supur – Agriş 5-1, Dorolţ II – Urziceni 2-1, Turulung – Căuaş 4-1, Decebal – Ardud 2-2, Bogdand – Crucişor 4-1, Homoroade – Moftinu Mare (amânat), Marna a stat.

Etapa 11: Căuaş – Ardud, Urziceni – Marna, Bercu – Bogdand, Crucişor – Homoroade, Agriş – Porumbeşti, Moftinu Mare – Supur, Turulung – Decebal, Dorolţ II stă.