Satu Mare și Carei au susținut din tribune echipa României de Fed Cup

Franța și România s-au înfruntat sâmbătă și duminică în semifinalele Fed Cup la tenis feminin. A fost o luptă echilibrată, cu meciuri spectaculoase. Ce ne-a bucurat și mai mult este faptul că în tribunele arenei din Rouen s-au aflat și sătmăreni. În timpul meciurilor au putut fi văzute pe micile ecrane bannere pe care erau scrise trei localități sătmărene. Este vorba de Satu Mare, Carei și Cămărzana, care au apărut alături de Zalău și Galați (foto).

Înfruntarea dintre Franța și România a debutat sâmbătă cu meciul Kristina Mladenovic (66 WTA) – Simona Halep (2 WTA). Simona a respectat calculele hârtiei și a adus primul punct României după o oră și 42 minute de joc. Primul set a durat mai mult, câștigat de Halep cu 6-3, iar al doilea, care s-a dovedit a fi și decisiv, l-a luat tot Halep după 6-1.

Al doilea meci al zilei le-a adus față în față pe Mihaela Buzărnescu (30 WTA) și Caroline Garcia (21 WTA). După o oră și jumătate de joc, românca a fost învinsă de franțuzoaică cu 6-3, 6-3. Buzărnescu a evoluat slab în meciul cu Garcia, aşa cum a făcut-o şi în partidele jucate în Cehia, în sferturile Fed Cup. Fără precizie şi fără serviciu eficient, ea a opus o palidă rezistenţă încă din startul primului set. După prima zi, scorul Franța – România era de 1-1.

Ziua de duminică a început cu un meci absolut exploziv. Halep și Garcia au jucat fix trei ore pe zgura de la Rouen. Partida a început dezolant pentru Halep, care în doar câteva minute s-a văzut condusă cu 4-0. Scenariul ingrat s-a transformat rapid într-o revenire impetuoasă a Simonei, care a întors incredibil și a trecut în avantaj, scor 5-4. A revenit și Garcia reușind să câștige primul set cu 7-6 (8-6). Halep a condus cu 3-0 în setul următor, dar Garcia a avut puterea să egaleze. Românca nu și-a pierdut concentrarea și a egalat la seturi după 6-3. A urmat setul decisiv unde nu am mai avut răsturnările din precedentele două seturi. Dar am văzut o luptă intensă, iar Simona Halep a luat setul decisv după 6-4 în 59 de minute. Franța – România s-a făcut 1-2.

Meciul 4 le-a adus pe teren pe Pauline Parmentier (53 WTA) și Irina Begu (83 WTA). Detaliile au decis soarta primului set. Fără a controla schimburile, Parmentier și-a adjudecat setul după 40 de minute dârze, în pricipal datorită primului serviciu. Românca a revenit în setul secund. A redus erorile neforțate și a dus meciul în decisiv. La 2-4 pentru și minge de 2-5 pentru Parmentier, Irina a călcat greșit și a suferit o entorsă la glezna dreaptă. A revenit pe teren, dar a pierdut meciul cu 3-6, 6-2, 2-6, iar Franța – România era 2-2 după patru meciuri.

A urmat decisivul, unul dramatic. Dar Simona Halep și Monica Niculescu au pierdut meciul de dublu, scor 7-5, 3-6, 4-6, contra cuplului Garcia/ Mladenovic. România s-a oprit în semifinalele Fed Cup.