Program ITV: 00.00 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, invitat Petru Ștefănescu, titlul emisiunii: 145 de ani de istorie a industriei lemnului în Satu Mare (reluare) 01.00 Agenda publică, cu Mihai Sălceanu, invitați Sergiu Băbășan, Magyar Lorand, Radu Ardelean, titlul emisiunii: Azi au avut loc alegeri în Organizația Județeană PNL Satu Mare (reluare) 02.23 Mesager educațional, cu Vasile Nechita, invitați Ioan Tipu Sălăjanu, Viorel Câmpean, titlul emisiunii: Satul românesc, la limita supraviețuirii 03.20 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitat Claudiu Borza 04.38 Iată omul, cu Gabriel Ghișan, invitat Andreea Maria Paul 05.30 Meleaguri sătmărene Dorolț 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Prinzinger Zsoka 07.00 Știri 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Willy 08.08 Panoramic sportiv, cu Constantin Demian, invitați Dorin Țuțuraș, Andrei Balogh, titlul emisiunii: In memoriam Gabi Both 09.00 La psiholog, cu Ioana Vladimirescu, invitat Călin Secan, titlul emisiunii: Copiii, mediul virtual și rețelele de socializare 09.35 Restauratorii de muzeu 10.00 Spiriduș Ghiduș 11.17 Teleshopping 11.32 Agenda publică, cu Mihai Sălceanu, invitați Sergiu Băbășan, Magyar Lorand, Radu Ardelean, titlul emisiunii: Azi au avut loc alegeri în Organizația Județeană PNL Satu Mare (reluare) 12.52 Info studio, cu Ioan Anițaș, invitat Cornel Mureșan, titlul emisiunii: Pălinca, o modalitate ineficientă de valorificare a fructelor 13.50 Educație ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Elisabeta Bekessy, titlul emisiunii: Compostarea deșeurilor biodegradabile o componentă în reciclcare 14.25 Sănătate, cu Mihaela Ghiță, invitat Iulian Pfau Sălăgeanu, titlul emisiunii: Tinerii și locul de muncă 15.25 Audiențe în direct, cu Sergiu Podină, retrospectiva săptămânii 17.22 Portet de artist, cu Ioana Vladimirescu, invitat Carol Erdos 18.25 Danțu la Șură din Soconzel, tradiție și autenticitate 19.10 Mesager educațional, cu Vasile Nechita, invitați Ioan Tipu Sălăjanu, Viorel Câmpean, titlul emisiunii: Satul românesc, la limita supraviețuirii 20.00 Viața la țară, cu Ioan Anițaș, titlul emisiunii: Sâmbra lui Gheorghe Mărcuș din Bixad 20.30 Pe urmele istoriei 21.30 Sănătate, frumusețe, stil, cu Ioana Vladimirescu, invitat Ovi D. Pop 22.30 Iată omul, cu Gabriel Ghișan, invitat Mircea Varga 23.30 Sport, meci de fotbal, FC Olimpia-Unirea Târlungeni Program ITV 30.04.2017: 01.15 Concert Rudolf Fatyol la Ateneul Roman 02.00 300 de ani de nașterea episcopului și omului de cultură Grigore Maior 02.50 Festival de teatru Spot 04.00 Viața la țară, cu Ioan Anițaș, titlul emisiunii: Paulonia, o afacere de succes? 04.56 Natura ne cheamă, cu Ioana Zaharia, invitat dr. Liana Strîmb, titlul emisiunii: Recoltarea și conservarea plantelor 05.45 Educație ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Ioan Man, titlul emisiunii: Specii periclitate de acțiunea omului 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Prinzinger Zsoka 07.00 Descoperiri din epoca bronzului 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Willy 08.10 Dacia 1300, o mașină care se încăpățânează să reziste pe drumurile pline de gropi 08.35 Viața la țară, cu Ioan Anițaș, titlul emisiunii: Sâmbra lui Gheorghe Mărcuș din Bixad 09.05 Spiriduș Ghiduș 10.30 Religie, cu Mihaela Ghiță, invitat Florin Fodoruț, titlul emisiunii: Despre curajul femeilor mironosițe 11.20 Hramul mănăstirii Izvorul Tămăduirii din Măriuș 12.00 Mesager educațional, cu Vasile Nechita, invitați Ioan Tipu Sălăjanu, Viorel Câmpean, titlul emisiunii: Satul românesc, la limita supraviețuirii 12.50 Teleshopping 13.00 În slujba comunității, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Ileana Blidarraport la 320 de zile 14.00 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitat Formația Argus 15.20 Sănătate, cu Mihaela Ghiță, invitat Marta Bzduch, titlul emisiunii: Nevoile copilului cu diabet zaharat 15.50 Teleshopping 16.07 Iată omul, cu Gabriel Ghișan, invitat Mircea Varga 17.10 Sănătate, frumusețe, stil, cu Ioana Vladimirescu, invitat Ovi D. Pop 18.00 Educație ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Szodoray Paradi Farkas, titlul emisiunii: Cât de importantă este protecția liliecilor 18.35 Spiriduș Ghiduș 20.00 În slujba comunității, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Ileana Blidarraport la 320 de zile 21.02 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitat Formația Argus 22.20 Audiențe în direct, cu Sergiu Podină, retrospectiva săptămânii Program ITV 01.05.2017: 00.17 Serată de muzică și poezie 01.07 Stand up comedy, cu Raul și Teo 02.35 MedievArtFest 04.03 Portret de artist, cu Ioana Vladimirescu, invitat Bogdan Georgescu 04.45 Sport, meci de fotbal, FC Olimpia-FC Bihor 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Prinzinger Zsoka 07.00 Educație ecologică, cu Cristina Bursuc, titlul emisiunii: Liceul de Artă printre câștigătorii competiției Cel mai tare la reciclare 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Arnold Anzik 08.05 La psiholog, cu Ioana Vladimirescu, invitat Călin Secan, titlul emisiunii: Copiii, mediul virtual și rețelele de socializare 08.37 Sănătate, cu Mihaela Ghiță, invitat Adriana Hagău, titlul emisiunii: Antibioticele între uz și abu 09.40 Legenda preotului pe care nu-l suporta pământul 09.55 Spiriduș Ghiduș 11.20 Mesager educațional, cu Vasile Nechita, invitați Ioan Tipu Sălăjanu, Viorel Câmpean, titlul emisiunii: Satul românesc, la limita supraviețuirii 12.12 Teleshopping 12.30 Religie, cu Mihaela Ghiță, invitat Florin Fodoruț, titlul emisiunii: Despre curajul femeilor mironosițe 13.28 Lansare de carte Ioan Nistor Pietre de Fulger 14.20 Viața la țară, cu Ioan Anițaș, titlul emisiunii: Sâmbra lui Gheorghe Mărcuș din Bixad 14.52 Teleshopping 15.10 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitat Formația Argus 16.27 În slujba comunității, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Ileana Blidarraport la 320 de zile 17.35 Sănătate, frumusețe, stil, cu Ioana Vladimirescu, invitat Ovi D. Pop 18.30 Iată omul, cu Gabriel Ghișan, invitat Mircea Varga 19.30 Știri 20.07 Concert Inedit 21.35 Sport, meci de fotbal, FC Olimpia-Chindia Târgoviște 23.20 Viitorul unui străvechi instrument Tulnicul 23.30 Știri

Sătmărenii şi-au dus bucatele la sfinţit în Noaptea de Înviere

Scris de I. Z., 16 aprilie 2017 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »
Lumina Sfanta la Satu Mare

Lumina Sfanta la Satu Mare

Ca în fiecare an, în noaptea de Înviere, sătmărenii au mers la biserici cu coşuri pline cu bucate. În jurul lăcaşurilor de cult a fost foarte multă lume. Slujbele au început la Catolici în jurul orei 20.00 iar la Ortodocşi şi Greco-catolici după miezul nopţii. Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns la Satu Mare în jurul orei 22.30.

Biserica Sfintii Imparati

Biserica Sfintii Imparati

În jurul bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” de la Cap Pod Golescu, circulaţia a fost oprită. Sute de credincioşi şi-au aşezat coşurile pe Podul Golescu şi pe Drumul Careiului. La fel, în Cartierul Soarelui, circulaţia a fost oprită de la Burdea spre Unio.

La fel s-a închis circulaţia în zona bisericii “Buna Vestire“, din cartierul Micro 17. Aşa cum spune tradiţia, preoţii au oficiat prima parte a slujbei afară, mai apoi intrând în biserică, nu înainte de a cere deschiderea uşilor bisericeşti pentru primirea domnului Iisus Hristos.

Catedrala greco-catolica

Catedrala greco-catolica

Credincioşii greco-catolici au ieşit şi ei în stradă pentru a-şi sfinţi bucatele. Lume multă a fost atât la Catedrala „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril“ cât şi la biserica de pe Bulevardul Cloşca.

 

 

Biserica Calvaria

Biserica Calvaria

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.