Sătmărenii s-au întors cu un punct de la Timişoara

ASU Politehnica – FC Olimpia 1-1 (0-1)

© Emanuel Titus Iliesi

Olimpia s-a întors cu un punct din deplasarea de la Timișoara după ce a terminat la egalitate, 1-1 cu ASU Politehnica. Dar cu mai multă atenție și dăruire se puteau întoarce acasă cu toate trei. Mai ales că, preţ de o repriză, Olimpia a avut superioritate numerică. Dar să vedem partea plină a paharului pentru că un punct este mai mult decât niciunul.

Olimpia a început bine meciul şi a deschis scorul încă din minutul 3. Kanaloş, titularizat surprinzător, dar meritat zicem noi, a centrat de pe dreapta portarul Gkakos a ratat intervenția iar Pană, liber la 6 metri, a marcat cu un șut la colțul scurt. În minutul 15 acelaşi Pană a executat o lovitură liberă de la 25 de metri dar portarul timişorean a fost la post şi a reținut balonul. Apoi, în minutul 26 a fost rîndul lui Munteanu să şuteze dar nici de data aceasta Gkakos nu a putut fi învins. Prima ocazie a gazdelor a apărut în minutul 33 când Ghinescu a şutat din careu dar Anca a reținut balonul lângă bară.
În minutul 38 Ciul a avut încercat să-l deposedeze pe Bilia în careu, gazdele au cerut penalty, dar s-au ales cu un cartonaş galben arătat atacantului timișorean. Acelaşi Bilia a mai încasat un galben în minutul 45 lăsându-şi echipa în zece oameni. Dar Olimpia nu a ştiut să profite de avantajul numeric şi să tranşeze partida în favoare ei. Mai mult, gazdele au atacat mai mult în partea a doua reuşind să egaleze în minutul 52 când Stancu a executat perfect, la vinclul stâng al porții, o lovitură liberă de la 20 de metri. Totuși, Olimpia a avut o bară, în minutul 76 când Onicaș a deviat balonul într-unl din stâlpii porții gzdelor. În minutul 89 timişorenii au fost la un pas de victorie. S-a opus Ciul care a scos de pe linia porții un balon şutat de Blănaru.

După meci, odată ajunși la Satu Mare, jucătorii nu au fost lăsați să meargă la casele lor ci au dormit la un hotel. Decizia a fost luată de antrenorul Andone care, supărat pe evoluția mai palidă a componenților echipei, și-a băgat elevii în ședință.

ASU Poli: Gkakos – Taub, Gălan, Bilia, Motreanu – Stancu – Ghinescu, Birău, Constantinescu, Teuţ – Bădăuţă.
Olimpia: Anca – Ciul, Heil, Mureşan (60 Krausz), Iuhaş – Onicaş – Rus, Pană, V. Pop, Munteanu (60 Faur) – Kanaloș (67 Feier). Rezerve neutilizate: Şuta, Tudoran, Erdei, Villand.