Sătmărenii au urcat de cinci ori pe podium la Cupa României de judo

JudoLa Poiana Brașov s-a desfășurat în week-end o nouă ediție din cadrul Cupei României la judo. Organizarea s-a dovedit a fi ireproșabilă, în cadrul concursului au urcat pe tatami în jur de 150 de judoka.

Printre participanți s-au aflat și sătmăreni de la CSM Satu Mare, CS Unio și CS Fușle Security. Iar sătmărenii s-au întors cu rezultate foarte bune de la Poiana Brașov. Cel mai prețios rezultat l-a obținut Lorand Samel (Unio-CSM), cel care s-a impus la categoria de 100 kg. Marian Halas (CSM) s-a clasat pe locul 2 la 81 kg, iar Cristian Șereș (Unio-CSM), a urcat pe treapta a treia a podiumului la 60 kg. Alte două medalii de bronz au fost cucerite de Mihuț Ovidiu (CS Fușle Security), la +100 kg, și de Jennifer Czerlau (CS Unio), la 63 kg. Sportivii sunt antrenați de Vasile Fușle, Mihaly Terely și Doina Czerlau.

Pentru judoka U-14 urmează în week-end-ul viitor finala Campionatului Național ce se va desfășura la Miercurea Ciuc.