Sătmăreni fruntași la un turneu de șah copii

Acasa

sahMiercurea Ciuc a fost în perioada 15-23 august, gazda unei noi ediții a turneului internațional de șah “Bancpost”.

Printre zecile de sportivi participanți s-au aflat și 16 sătmăreni de la CS Unio și LPS Satu Mare. Concursul s-a desfășurat pe trei secțiuni (clasic, rapid și blitz la vârstele de 8,10,12 ani precum și concursul Open), iar punctele cumulate la toate trei categoriile de joc au stabilit clasamentul final. Sătmărenii s-au clasat pe locuri fruntașe după cum urmează: Adam Hejja (Unio) s-a clasat pe locul 1, iar Mihai Angheluș (Unio) pe locul 3 la turneul de 8 ani, iar Ștefania Sălăjan (Unio) s-a impus la fete 8 ani. Au mai primit medalii: Angelo Foitos (Unio) – 10 ani, Cristina Mudure (LPS) și Victoria Pop (LPS) la 12 ani. La concursul Open au urcat pe podium Alin Angheluș (LPS) și Lorela Ardelean (LPS).

Și ceilalți sătmăreni au avut evoluții onorabile și au acumulat experiență pentru concursurile viitoare. Antrenorul Zoltan Pall de la Unio este mândru de rezultatele elevilor săi.

Ciornă automată

TENIS

Premii mai mari la Australian Open

Primul turneu de Grand Slam al anului 2024, Australian Open va avea loc în intervalul 14-28 ianuarie. Organizatorii acestui turneu au decis să majoreze substanțial premiile acordate participanților.

FOTBAL, NAŢIONALA U21

Sânmărtean se alătură echipei

Federaţia Română de Fotbal anunţă că fostul internaţional Lucian Sănmărtean va face parte din staff-ul tehnic al României U21, condus de selecţionerul Daniel Pancu, în funcţia de antrenor secund, la fel ca şi Răzvan Rotaru.