Sătmărencele s-au distrat în etapa a 17-a de baschet

“U”Cluj-Napoca – CSM Satu Mare 45-70 (12-30)

baschetSala de sport “Horia Demian” din Cluj-Napoca a găzduit sâmbătă meciul dintre Universitatea din localitate și CSM Satu Mare. Pentru echipa noastră a fost primul meci din an, unul ușor, câștigat cu 70-45. A făcut parte din cadrul etapei a 17-a din Liga Națională de baschet feminin.

Având în vedere că de la CSM au plecat mai multe jucătoare în pauza de iarnă, antrenoarea Adriana Pricop s-a “transformat”, acum face și ea parte din lotul de jucătoare. Prezentă din primele secunde în joc, alături de Andreea Orosz, Flavia Ferenczi, Luminița Manta și Eniko Laza, antrenoarea sătmărencelor a strălucit la capitolul recuperări.

Partida din Cluj-Napoca s-a desfășurat sub semnul echilibrului doar în primele minute. Gazdele au condus cu 3-0, apoi cu 5-3, după care Adriana Pricop a egalat la 5, ducându-și mai apoi echipa în avantaj printr-o reușită de 3 puncte. Încet, încet, sătmărencele s-au distanțat și au condus în permanență. După primul sfert aveam un avantaj de 12 puncte, pentru ca la pauză să conducem cu 30-12. În mare, victoria era aproape, mai ales după sfertul al treilea pe care ni l-am adjudecat cu 27-13. În ultimele 10 minute sătmărencele s-au relaxat, pe teren aflându-se junioarele. “U” – CSM s-a terminat 45-70, pe sferturi: 7-19, 5-11, 13-27, 20-13.

Cea mai bună marcatoare a fost Flavia Ferenczi – 19p (17 recuperări), urmată de Andreea Orosz – 15p, Luminița Manta – 14p (15 recuperări), Adriana Pricop – 7p (11 recuperări), Eniko Laza – 7p, Renata Szmutku – 5p, Bianca Voica – 3p. Au mai jucat Bianca Kiss, Diana Moldoveanu și Valentina Bolba.

Cu această victorie rămânem pe locul 9 în clasamentul general, însă avem cu un meci mai puțin disputat. În cazul unei victorii în meciul de miercuri, cu Olimpia Brașov, sătmărencele vor urca în zona play-off-ului. Partida care se va disputa în sala LPS “Ecaterina Both” face parte din etapa a 16-a. Sâmbătă, tot pe teren propriu, vom primi vizita echipei CSM Târgoviște.