Sătmărencele încep finala cu un eșec categoric

Sepsi – CSM Satu Mare 76-46 (39-28)

Sursă: frbaschet.ro

Sepsi Arena a deschis vineri finala sezonului 2017-2018 din Liga Națională de baschet feminin. În ultimul act au ajuns Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare, echipe care și-au consumat primul episod, câștigat categoric de gazde.

Green, Mandache, Sfîrlea, Șolopova și Denson nu s-au regăsit în primele secunde, iar gazdele au condus după doar două minute cu 9-0. A urmat timpul de odihnă cerut de Marius Dobă, dar soluțiile au întârziat să apară și la revenirea pe parchet. Totuși, după o serie de mingi irosite, Denson aduce primele puncte pentru CSM. A urmat reușita de la mare distanță a Șolopovei și s-a făcut 9-5. Mandache n-a ratat cele două libere și meciul s-a echilibrat, 9-7 (min. 5). Dar fără să forțeze Sepsi s-a desprins din nou, s-a dus la 17-7, pentru ca prima perioadă să se încheie cu scorul de 22-10. Green modifică prima tabela în sfertul al doilea și având în vedere că Zoran Mikes și-a menajat puțin titularele, aceeași Green își apropie echipa la patru puncte, cu un coș de trei puncte, scor 24-20 (min. 16). Sătmărencele au fost scoase de pe traiectorie, covăsnencele conducând apoi cu 37-25 (min. 18). Sfertul al doilea s-a încheiat cu un adevărat festival de coșuri de la mare distanță și cu echipa gazdă având un plus destul de mare pe tabelă, scor 39-28.

Sub privirile primarului Gabor Kereskenyi, diferența dintre cele două echipe a continuat să crească, scor 50-34 (min. 26). Apărarea campioanei en-titre era greu de ”spart”, iar încercările sătmărencelor de la distanță n-au fost eficiente. Ultima perioadă de vineri a început de la 56-38, iar pentru sătmărence erau 10 minute de pregătire pentru meciul de sâmbătă. Primul meci dintre Sepsi și CSM Satu Mare s-a încheiat 76-46, pe sferturi: 22-12, 17-16, 17-10, 20-8.

Au jucat:
Sepsi: Stoenescu – 18p, Mijovic – 11p, Părău – 10p, Marshall – 9p, Webb – 9p, Dzankic – 6p, Carter – 4p, Kress – 4p, Neagu – 3p, Kilin – 2p, Huțanu, Kovacs. Antrenor: Zoran Mikes.

CSM Satu Mare: Denson – 14p, Șolopova – 9p, Mandache – 7p, Green – 6p, Baltic – 5p, Harrison – 5p, Lazăr, Uiuiu, Sfîrlea. Antrenor: Marius Dobă.

Finala sezonului 2017-2018:
• Sepsi – CSM Satu Mare 76-46

• Sepsi – CSM Satu Mare (21 aprilie, ora 19:00, FRB TV)
Arbitri meciului: Mircea Şerban (Piteşti), Alexandra Stan (Bucureşti), Alexandru Stamate (Ploieşti). Comisar FRB: Svetlana Simion (Bucureşti).

• CSM Satu Mare – Sepsi (26 aprilie, ora 18:15, Digi Sport)

• CSM Satu Mare – Sepsi (dacă e cazul, 27 aprilie)

• Sepsi – CSM Satu Mare (dacă e cazul, 30 aprilie)