Sătmărencele au pierdut la doar nouă puncte diferență

CSM Satu Mare – CSM Târgoviște 68-77 (34-37)

baschet2

CSM Satu Mare a întâlnit miercuri una dintre echipele favorite la câștigarea titlului Ligii Naționale de baschet feminin. Cotată cu prima șansă la victorie, CSM Târgoviște s-a impus în sala LPS “Ecaterina Both”, însă diferența dintre cele două echipe nu a fost prea mare. Jucătoarele fostului antrenor sătmărean, Dan Fleșeriu, au câștigat la doar nouă puncte diferență.

La fel ca și în meciul tur, sătmărencele au început foarte bine partida. Cu Orosz, Desroches, Laza, Kortni și Wampler pe teren, CSM s-a aflat în avantaj după trei minute cu scorul de 8-2. A condus până la 16-15 (min. 6), în vreme ce Târgoviște a preluat conducerea cu 18-17 pe care nu a mai cedat-o până la finalul partidei. Sfertul secund le-a aparținut însă jucătoarelor antrenate de Petru Eleș, pe care l-au câștigat cu 17-13. Chiar și așa, dâmbovițencele se aflau în avantaj la pauză cu trei puncte. Târgoviște s-a împus în sfertul de după pauză, a fost o perioadă de joc începută foarte greu de sătmărence, marcând primul coș după doar 3 minute și jumătate. Nu același lucru îl putem spune despre prima parte a ultimei runde de joc. Sătmărencele s-au apropiat după doar un minut și jumătate la două puncte de Târgoviște (54-56). Moment în care Dan Fleșeriu a cerut un time-out. Revenite pe parchet oaspetele s-a distanțat la 65-54, iar meciul și-a decis practic învingătoarea. CSM Satu Mare – CSM Târgoviște 68-77 (34-37), iar pe sferturi: 17-24, 17-13, 13-19, 21-21.

Au marcat pentru CSM Satu Mare: Wampler – 16 puncte, 12 recuperări (double-double), Laza – 13 puncte, Kortni – 11 puncte, Orosz – 9 puncte, Desroches – 6, Voica și Ivan câte 4 puncte, Nagy – 3 puncte, iar Adi – 2 puncte.

Menționăm și faptul că la începutul meciului, Andreea Orosz (foto) a primit un buchet frumos de flori din partea echipei pentru că miercuri și-a sărbătorit ziua de naștere. Pe această cale dorim să-i urăm și nou un sincer “La mulți ani”, alături de multă sănătate și succes în continuare. După cum probabil știți, Andreea Orosz este cea mai bună marcatoare de la CSM Satu Mare, cu o medie de 16.4 puncte pe meci.

Cu această înfrângere sătmărencele se mențin pe locul 8, însă au un meci mai puțin disputat. Urmează întâlnirea de acasă cu Phoenix Galați din cadrul etapei a 21-a. Meciul este programat să se joace sâmbătă de la ora 18.00.