Sătmăreanul Răzvan Nojea a cucerit Cupa României la floretă

Floretiștii sătmăreni au dominat proba cadeților

În capitala României s-a desfășurat la sfârșit de săptămână Cupa României la floretă cadeți și juniori. De la cele patru concursuri nu puteau să lipsească sportivii de la CS Satu Mare, dar și sătmăreni legitimați la alte cluburi.

Startul s-a dat joi și le-a aparținut fetelor, mai exact, cadetelor. Aici, sătmăreanca cel mai bine clasată a fost Maria Chiorean, locul 16. Diana Virag a încheiat pe locul 19, iar Sara Serghie pe locul 29. Au participat 37 de floretiste.

Cupa României a continuat vineri cu proba junioarelor. Aici s-au înscris 34 de sportive din București, Satu Mare, Timișoara, Brașov și Cluj-Napoca. Sătmăreanca Teodora Șofran, legitimată acum la CSA Steaua București, a ocupat poziția a treia a podiumului. De la CS Satu Mare, Maria Chiorean a fost a 7-a, Diana Virag a 15-a, iar Sara Serghie a 29-a.

Sâmbătă, în aceeași sală de scrimă din București au intrat în acțiune băieții. A fost o zi perfectă pentru clubul nostru.

Sătmăreanul Răzvan Nojea a fost campionul zilei, într-o competiție care a adunat la start 28 de floretiști de la 9 cluburi. Ediția 2021 a Cupei României la floretă cadeți a fost dominată de scrimerii de la CS Satu Mare, club care a avut trei reprezentanți în semifinalele întrecerii. Răzvan l-a învins în semifinale pe singurul bucureștean ajuns în acestă fază, Sebastian Drăghici, de care a dispus cu 15-10, iar Nicolas Pop a ieșit biruitor din confruntarea cu colegul de club Matei Serghie, 15-8.

Într-o finală disputată și în care ambii sportivi și-au etalat calitățile, victorios a ieșit Răzvan Nojea, care s-a impus cu 15-12. Medaliile de bronz au fost cucerite de Matei Serghie (CS Satu Mare) și Sebastian Drăghici (CS Olimpia București).

Cei trei, de pe podium, au fost singurii sătmăreni din concurs.

Cupa României la floretă se încheie duminică cu proba juniorilor. Vom revencu rezultatele înregistrate de sătmăreni.

Floreta de la CS Satu Mare este antrenată de Dan Șuta, Attila File, Eva Lengyel și Arnold Izsaki.