Sătmăreanul Mani Gyenes a terminat pe locul 17 ediţia 2017 de Dakar

Sătmăreanul Emanuel Gyenes (KTM) de la Autonet Motorcycle Team a terminat pe locul 17 în clasamentul Raliului Dakar 2017, după ce a încheiat pe poziţia a 19-a în ultima etapă, desfăşurată sâmbătă între localităţile argentiniene Rio Cuarto şi Buenos Aires. Ultima rundă a cuprins o probă specială de doar 64 km pe care Gyenes a parcurs-o în 35min20sec la 4min51sec de învingătorul Van Beveren.

Pilotul Marcel Butuză (KTM) a terminat la general pe locul 71, iar ultima etapă a încheiat-o pe poziţia 59.

Raliul Dakar la motociclism a fost câştigat de Sam Sunderland (KTM), care a devenit primul britanic care se impune în această cursă. Sunderland a fost urmat de alţi doi piloţi de la KTM, austriacul Matthias Walkner şi spaniolul Gerard Farres Guell.