Sătmăreanca Alexia Timoc este campioana României la judo

Zilele trecute, la Poiana Brașov s-a desfășurat Campionatul Național de judo dedicat sportivilor sub 14 ani. Au ajuns sute de sportivi de la diferite cluburi de profil din România. Sigur, printre ei au luptat și sătmăreni.

De la CS Judo Master Satu Mare au participat patru sportivi antrenați de Attila Pelcz și Dayaris Mestre. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Alexia Timoc, sportivă care a cucerit cea mai prețioasă medalie la 32 de kilograme. Alexia continuă să obțină rezultate excelente în acest sport.

Mai mică cu un an față de limita maximă de vârstă, Bandi Synthya a pierdut meciul pentru medalia de bronz la 48 de kilograme, astfel că a încheiat pe locul 5. La fel s-a întâmplat și cu Ioana Mateș, sportivă care terminat concursul pe locul 5, dar la 57 de kilograme. Altfel, Saul Foldvari s-a clasat al 7-lea la categoria de 60 de kilograme.

În clasamentul pe cluburi, CS Judo Master Satu Mare ocupat locul al 5-lea.

“Sunt mulțumit de cum s-au comportat sportivii mei și mă bucur și pentru acel loc 5 pe cluburi în țară. Campionatele naționale s-au încheiat, iar acum urmează perioada cupelor”, ne-a declarat antrenorul Attila Pelcz.