Șahiștii de la LPS s-au întors medaliați de la C.N. Școlar

La Cluj-Napoca s-a desfășurat în weekend Campionatul Național Școlar al LPS-urilor și CSS-urilor la șah. Este o competiție destinată sportivilor sub 18 ani de la cluburile ori liceele de profil din țară, masculin și feminin, separat. Fiecare echipă are dreptul să înscrie în concurs trei băieți și trei fete. Clasamentele se fac individual.

De la secția de șah a Liceului cu Program Sportiv Satu Mare au participat Larisa Covrig, Irisz Hejja, Larisa Varhanioschi, Alin Angheluș, David Ilonczai, Erik Schneider.

După cele 6 runde, partea feminină a fost câștigată într-un mod autoritar de Larisa Covrig cu 5 victorii și o remiză, medalia de bronz revenindu-i lui Irisz Hejja.

La masculin pe locul 3 s-a clasat David Ilonczai, care a încheiat neînvins competiția cu 4 puncte. Alin Angheluș a realizat același punctaj, la departajare situându-se aproape de podium. În cazul lui a contat înfrângerea cu medaliatul cu argint când, după o partidă cu suișuri și coborâșuri, avea damă și cal contra 2 turnuri în final. Dar în criza majoră de timp a oponentului a greșit și a intrat în ”plasa de mat”.

Larisa Varhanioschi și Erik Schneider au fost și ei recompensați cu câte o mențiune. La final spunem că LPS Satu Mare a reușit să cucerească jumătate din medaliile puse în joc.

De pregătirea șahiștilor se ocupă Cătălin Ardelean și Alexandru Stanciu. Merită menționați și cei care în timp au contribuit la dezvoltarea sportivilor: Ioan Costiuc, Zoltan Pall, Sorin Levay, Ludovic Lazăr, Zaharia Văsuț.

Altfel, alți sătmăreni au participat în weekend la Cupa Palatului din Arad. Ștefania Sălăjan a cucerit argintul la 12 ani, Zvenyak Johanna aceeași medalie la 8 ani, iar Andrei David a ocupat locul 5 la categoria de 10 ani.