S-au stabilit sferturile Europa League Azi se decid și cele din Liga Campionilor

Miercuri și joi s-a reluat Europa League, a doua competiție inter-cluburi de pe Bătrânul Continent. Competiția a trecut de faza optimilor, în unele meciuri s-a jucat returul, iar în altele s-a desfășurat singura manșă, pe teren neutru. Așa se face că s-au stabilit sferturile de finală.

Altfel, FC Copenhaga a trecut de Basaksehir, Șahtior de Wolfsburg, Inter de Getafe, Manchester United de LASK, Leverkusen de Rangers, Sevilla de AS Roma, FC Basel de Frankfurt, iar Wolves de Olympiakos.
Echipa românului Ianis Hagi a ratat calificarea mai departe. Fiul lui Gică Hagi a jucat în meciul de vineri abia din minucul 60. Leverkusen a obținut victoria cu 1-0, după ce s-a impus și în tur cu 3-1.
Europa League va continua sub forma unui mini-turneu în Germania, cu sferturi de finală, semifinale și finala, toate în manșe unice. Meciurile se vor juca pe stadioanele din Koln, Duisburg, Dusseldorf și Gelsenkirchen.

• Wolverhampton – Seviila
Semifinalele sunt programate pentru 16 și 17 august, iar marea finală va avea loc pe 21 august.

Sâmbătăse termină optimile Ligii Campionilor

Cea mai importantă competiție inter-cluburi, Liga Campionilor a revenit aseară cu meciurile Juventus – Lyon, Manchester City – Real Madrid, încheiate la miezul nopții.

Azi, de la ora 22:00, avem ultimele două meciuri din optimile competiției. Este vorba de Barcelona – Napoli (1-1 în tur) și Bayern – Chelsea (3-0 în tur).

Primele două sferturi de finală s-au decis înainte de pauza cauzată de pandemie. Este vorba de RB Leipzig – Atl. Madrid și Atalanta – PSG.

Precizăm că din faza sferturilor Liga Campionilor se va muta în Portugalia, în Lisabona. Meciurile se vor disputa pe stadioanele celor de la Benfica și Sporting. Pe cel al clubului Benfica se va disputa finala Ligii Campionilor.
Sferturile se vor disputa în perioada 12-15 august, semifinalele în 18 și 19 august, iar finala pe 23 august.

IFPLUS FOTBAL, CUPA ROMÂNIEI

Arbitru interesant la ”U” Cluj – CFR Cluj

Comisia Centrală a Arbitrilor din România s-a hotărât asupra brigăzdii pentru meciul dintre Universitatea Cluj și CFR Cluj, din Cupa României.

This content is for IZ Plus Lunar, IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si Tiparit si PDF Lunar, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ <35, IZ PLUS ANUAL, and IZ PLUS 3 LUNI members only.