S-a încheiat Cupa României de spadă de la Satu Mare

La actuala ediție, cea mai bună clasare de la clubul sătmărean îi aparține lui Marton Mezinger, locul 5 la concursul de joi al cadeților

Cupa României la spadă cadeți și juniori a continuat sâmbătă și duminică cu probele feminine. Pe teren propriu, în sala de scrimă Alexandru Csipler, CS Satu Mare n-a reușit să se apropie de podiumul final.

Sâmbătă au intrat pe planșă 37 de cadete din Satu Mare, București, Constanța, Craiova și Oradea. Primul loc l-a ocupat Georgiana Tătaru legitimată la CS UNEFS București, iar podiumul l-au completat Bianca Moroianu (Steaua), Renata Axinte (Dinamo) și Theodora Ion (Farul Constanța). Cea mai bună clasare sătmăreană a obținut-o Maria Crăciun, locul 9 la finalul concursului.
Alte sportive de la CS Satu Mare: Kirsztina Ziman – locul 16, Ariana Nemeș – 19, Viktoria Toth – 25, Evelin Mekker – 26, Daria Hotca – 30, Ana Tomșa – 31, Karolina Bernath – 37.

Ediția 2019 a Cupei României s-a încheiat duminică cu proba junioarelor. La start s-au prezentat 42 de sportive și după câteva ore de concurs, cea mai bine clasată sătmăreancă a fost Zsofia Kato – locul 19. Alte sătmărence: Maria Crăciun – locul 20, Lavinia Toma – 26, Karolina Bernath – 31, Viktoria Toth – 35, Ariana Nemeș – 37, Daria Hotca – 42.

La actuala ediție, cea mai bună clasare de la clubul sătmărean îi aparține lui Marton Mezinger, locul 5 la concursul de joi al cadeților. La juniori, Cupa României a ridicat-o sătmăreanul Alexandru Oroian, legitimat acum la Dinamo București.

Spada sătmăreană este pregătită de Nagy Lehel, Francisc Csiszar, Simona Surducan.