S-a distrat şi cu Egipt, Rusia este 99% în optimi

Japonia a învins Columbia, iar Senegal naţionala Poloniei

Odată cu meciul Rusia – Egipt, Cupa Mondială 2018 de fotbal intră într-o nouă eră, sau etapă. Ea continuă în această săptămână, se decid de pe acum câteva echipe din optimi. Ziua de marţi ne-a rezervat alte trei meciuri. Le vom lua pe rând.

Când priveşti de sus un meci, ar fi bine să ai grijă să nu primeşti şpiţuri în gambe. Ori când te numeşti Columbia, caută să oferi puţin fotbal, chiar dacă întâlneşti Japonia. Cupa Mondială la fotbal continuă să surprindă prin rezultate. Primul meci de marţi a pus faţă în faţă naţionalele amintite mai sus, locul 16 FIFA, contra locului 61. Un start exploziv! Sanchez face henţ intenţionat în careu, vede cartonaşul roşu (primul de la C.M. 2018), iar centralul sloven indică punctul cu var. Fără pic de emoţie, Kagawa face 1-0 pentru ”Ţara Soarelui Răsare” încă din minutul 6. În lipsa lui James Rodriguez (lăsat pe bancă din cauza unor probleme musculare, dar introdus în minutul 59) şi cu un Falcao puţin periculos, sud-americanii caută să egaleze. Dar trece timpul, iar Columbia restabileşte egalitatea pe tabelă abia în minutul 39. Repriza a doua a aparţinut în totalitate japonezilor. Şi meritat a venit golul victoriei. La o lovitură de colţ, Osako se înalţă peste doi adversari şi trimite mingea în poartă, lăsându-l mască pe Ospina. Era doar minutul 73 şi timp destul pentru a egala situaţia. Dar Japonia s-a ţinut bine, apoi a câştigat meritat, dovadă şi statisticile reprizei secunde cu posesia 65%-35%, şuturi pe poartă 4-0, ocazii de gol 9-3, cornere 4-2, toate în favoarea niponilor.

Reprezentantele altor două continente s-au înfruntat în următorul meci, pe stadionul Spartak din Moscova. Mulţi ar spune că s-a înregistrat o nouă surpriză. Dar valoarea celor două loturi este apropiată. Iar Poloniei nu i-a folosit Lewandowski, golgheterul Europei în preliminarii. Mai eficient a fost Mane, vedeta reprezentativei continentului Africa. După un început de meci apatic, Senegal avea să deschidă scorul. Dar africanii au profitat de un autogol semnat de fundaşul Cionek, o deviere nefericită cum ar spune comentatorii de la TVR. N-a urmat o revenire a europenilor. Senegal şi-a dublat avantajul, iar Polonia a marcat golul de onoare pe final. Oricum, ciudat clasament după prima rundă.

Seara s-a încheiat cu Rusia – Egipt, un meci aşteptat mai mult de suporterii celor două ţări. Poate şi de cei din Uruguay. S-a deschis etapa a doua de la Cupa Mondială. Rusia s-a distrat şi cu Egipt şi este calificată 99% mai departe. Iar Cheryshev l-a egalat la goluri pe Ronaldo, autorul unui hat-trick cu Spania.

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov (Kudryashov, min. 86), Gazinskiy, Zobnin, Samedov, Golovin, Cheryshev (Kuzyayev, min. 74), Dzyuba (Smolov, min. 79). Antrenor: S. Cherchesov.

Egipt: El Shenawy – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafy, Elneny (Warda, min. 64), Hamed, Salah, Elsaid, Trezeguet (Sobhi, min. 68), Mohsen (Kahraba, min. 82). Antrenor: H. Cuper.

Rezultatele de marţi:
Grupa H
• Columbia – Japonia 1-2
Au marcat: Quintero (min. 39)/ Kagawa (penalty, min. 6), Osako (min. 73)

• Polonia – Senegal 1-2
Au marcat: Krychowiak (min. 86)/ Cionek (autogol, min. 37), Niang (min. 60)

Clasament: 1.Senegal – 3p, 2.Japonia – 3p, 3.Polonia – 0p, 4.Columbia – 0p.
Etapa 2: Polonia – Columbia (24 iunie), Japonia – Senegal (24 iunie).

Grupa A
• Rusia – Egipt 3-1
Au marcat: Fathy (autogol, min. 47), Cheryshev (min. 59), Dzyuba (min. 62)/ Salah (penalty, min. 73)