Rusia a eliminat Spania la loviturile de departajare!

Naţionalele lui Messi şi Ronaldo au plecat şi ele acasă

Optimile Cupei Mondiale de fotbal din Rusia au început sâmbătă, iar ele ne-au oferit şi câteva surprize. Messi şi Ronaldo au fost eliminaţi, la fel şi naţionala Spaniei, chiar de gazda turneului final.

Naţionala Franţei este prima echipă care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia. Francezii au obţinut calificarea după ce au învins, sâmbătă, la Kazan, cu scorul de 4-3 (1-1), selecţionata Argentinei, vicecampioana mondială en-titre.

Pentru Franţa au marcat Griezmann ’13 (penalti), Pavard ’57, Mbappe ’64, 68, iar pentru Argentina au înscris Di Maria ’41, Mercado ’48 şi Aguero ’90+3.

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Mbappé (Thauvin ’89), Kanté, Pogba, Matuidi (Tolisso ’75) – Griezmann (Fekir ’83), Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio ’46), Tagliaflico – Perez (Aguero ’66), Mascherano, Banega – Pavon (Meza ’75), Messi, Di Maria. Selecţioner: Jorge Sampaoli.

Atacantul Kylian Mbappe, autor a două goluri pentru reprezentativa cocoşului galic, a fost desemnat jucătorul meciului.

Uruguay – Portugalia 2-1

Selecţionata Uruguayului este a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Echipa “celestă” a învins campioana europeană Portugalia, scor 2-1, sâmbătă, la Soci.

Pentru Uruguay a marcat Edinson Cavani în minutele 7 şi 62 în timp ce pentru Portugalia a punctat Pepe ’55.

Uruguay: Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Laxalt – Nandez (C. Sanchez ’81), Vecino, Torreira, Bentancur (Rodriguez ’64) – Suarez, Cavani (Stuani ’74). Selecţioner: Oscar Tabarez.

Portugalia: Rui Patricio – Ricardo Pereira, Pepe, Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva, William Carvalho, Adrien Silva (Quaresma ’65), Joao Mario (Fernandes ’85) – Guedes (Andre Silva ’74), Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Rusia merge în sferturi

Pe Lujniki s-a jucat duminică optimea dintre Spania şi Rusia. După un meci plictisitor, totul s-a decis la loviturile de departajare. De menţionat că aici s-a activat o nouă ”inovaţie”. Am văzut ”cea de-a patra schimbare”, lucru permis de regulament doar dacă meciul merge în prelungiri.

Spania – Rusia s-a terminat 1-1 după 90 de minute, golurile fiind marcate de Ignashevich (autogol, min. 12) şi Dzyuba (min. 41). La loviturile de departajare au marcat: Iniesta, Pique, Ramos/ Smolov, Ignaschevich, Golovin, Cheryshev. Au ratat: Koke, Aspas.

Spania: De Gea – Nacho (Carvajal, min. 70), Pique, Ramos, Alba – Koke, Busquets – David Silva (Iniesta, min. 67), Isco, Asensio (Rodrigo, min. 104) – Diego Costa (Aspas, min. 80). Antrenor: Fernando Hierro.

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov (Granat, min. 46) – Samedov (Cheryshev, min. 61), Kuzyaev (Erkohin, min. 97), Golovin, Zobnin – Dzyuba (Smolov, min. 71). Antrenor: Stanislav Cercesov.

Aşadar, primul sfert de finală este Urguay – Franţa (6 iulie), iar al doilea se va juca între Rusia şi câştigătoarea meciului Croaţia – Danemarca.

A patra optime, cea dintre Croaţia şi Danemarca, începe la ora 21:00.

IFPLUS FOTBAL, LIGA 1

Istvan Kovacs, delegat la un nou meci

Vineri, 3 noiembrie 2023, începe etapa cu numărul 15 din Liga 1 la fotbal. Runda va fi deschisă de meciul Politehnica Iași - Oțelul Galați.

This content is for IZ Plus Lunar, IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si Tiparit si PDF Lunar, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ <35, IZ PLUS ANUAL, and IZ PLUS 3 LUNI members only.