România – RD Congo 1-1 (1-0)

romaniaNaționala României de fotbal a jucat miercuri seara primul meci amical din cantonamentul din Italia. Tricolorii au întâlnit RD Congo, iar după 90 de minute de joc, scorul era egal, 1-1. Un meci în care românii au jucat economicos.

Prima repriză a fost ceva mai spectaculoasă, dar partea a doua nu ne-a oferit aproape nimic. Sigur, nu era momentul să ne luptăm pe viață și pe moarte cu africanii, trebuie să ne păstrăm pentru Euro. România a deschis scorul prin Stanciu după o greșeală în defensiva africană (min. 27). RD Congo a reușit să egaleze prin Bokila, cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar.

România: Costel Pantilimon – Cristian Săpunaru, Valerică Găman, Vlad Chiricheș (căpitan), Răzvan Raț (Alin Toșca, 89) – Adrian Ropotan (Andrei Prepeliță, 46), Mihai Pintilii – Adrian Popa (Gabriel Torje, 59), Nicolae Stanciu (Claudiu Keșeru, 78), Alex Chipciu (Alexandru Maxim, 59) – Denis Alibec ( Ioan Hora, 68). Selecționer: Anghel Iordănescu. Rezerve neutilizate: Ciprian Tătărușanu, Silviu Lung jr – Alexandru Mățel, Cosmin Moți, Steliano Filip, Andrei Ivan.

România va juca duminică un alt meci de pregătire în Italia, cu Ucraina de la ora 20.30.