România învinge Canada la rugby cu 17-15 (0-8)

rugbyVictorie importantă obținută de reprezentativa României la rugby. ”Stejarii” au învins marți Canada în cel de-al treilea meci din Grupa D a Cupei Mondiale din Anglia și Țara Galilor. Victoria este una spectaculoasă mai ales că românii au fost conduși la pauză cu 8-0.

Repriza secundă a fost una de vis, dar după minutul 53 când Macovei a adus primul eseu. Vlaicu a transformat și a adus punctele suplimentare și era 7-15 (min. 54). Canada nu a mai contat, iar naționala noastră mai reușete un eseu prin același Macovei (min. 73). Ne-am apropiat la un singur punct prin transformarea lui Vlaicu (14-15 min. 75), pentru ca același Vlaicu să transforme o lovitură de penalizare ducând scorul la 17-15 (min. 78).

Românii obțin prima victorie la acest turneu final și a acumulat 4 puncte în grupă, urcând pe locul 4. Obiectivul României la această ediție se poate realiza. Ne-am propus două victorii cu Canada și Italia. Prima a venit, urmează ultimul meci cu Italia programat duminică de la ora 16.30.