România a învins Germania la handbal feminin

Este calificată deja în faza grupelor principale de la Euro

Naționala României de handbal feminin a obținut luni o victorie importantă. A învins Germania cu 29-24 (14-11) și s-a calificat deja în faza grupelor principale ale Europeanului din Franța.

Naționala noastră a ales echipamentul galben pentru acest al doilea meci de la Brest. De un start lansat am avut parte în dreptul tricolorelor, Geiger (2) și Buceschi și-au dus rapid echipa la 3-0. Germania a surprins apoi pe contraatac și a înscris primul gol după aproximativ patru minute scurse din joc. România s-a distanțat la 7-3 (min. 10), 11-7 (min. 21), după care nemțoaicele au profitat de o perioadă mai slabă a noastră cu mingi irosite aiurea în atac și spații prea mari în apărare. Cu doar cinci minute rămase din prima repriză, Germania a marcat două goluri consecutive și s-a apropiat la două goluri, scor 10-12. În minutul 27 am avut parte de un moment istoric. Neagu a devenit cea mai bună marcatoare din istoria Campionatului European de handbal, după al cincilea gol înscris în meci. Românca a depășit-o pe unguroaica Agnes Farkas care și-a încheiat cariera cu 205 goluri marcate la Campionatul European. Neagu a stabilit și scorul primei reprize, 14-11.

România s-a descurcat excelent în repriza secundă și s-a distanțat încet de Germania. După zece minute avea 21-15, iar cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat în minutul 49, la 25-16. Elevele lui Ambros Martin au avut minute de joc sclipitor, pe lista marctoarelor trecându-și numele și portarul Denisa Dedu, desemnată la final MVP-ul partidei. Nemțoaicele n-au avut putere să se apropie periculos, iar România s-a impus cu 29-24 (14-11).

Au marcat:
Germania: Behnke – 9, Berger – 2, Bolk – 3, Geschke – 2, Grossmann, Muller, Schmelzer, Smits, Stolle – 2, Weigel – 2. Antrenor: H. Groener.

România: Buceschi – 11, Neagu – 5, Geiger – 4, Pintea – 4, Udriștioiu – 2, Dedu, Florica, Laslo. Antrenor: Martin Ambros.

Celălalt meci al grupei, Cehia – Norvegia începe la ora 22:00

CLASAMENT Grupa D
1.România    2 2 0 0 60-52 4
2.Germania     2 1 0 1    57-61   2
3.Novergia       1 0 0 1   32-33  0
4.Cehia             1 0 0 1  28-31   0

Etapa 3 (5 decembrie): Norvegia – România (ora 22:00), Germania – Cehia (ora 19:00).

Amintim că sunt patru grupe la Europeanul de handbal și că primele trei clasate se califică în cele două grupe principale a câte 6 echipe. De acolo primele două echipe vor juca semifinalele competiției.