Rezultate onorabile obținute de spadasinii sătmăreni

La Europeanul de cadeți

CS Satu Mare a avut miercuri trei spadasini în proba individuală a Campionatului European de cadeți. Desfășurată la Plovdiv în Bulgaria, competiția a strâns la start 110 sportivi de pe continent.

Iar prestațiile sătmărenilor au fost onorabile, cu toții au terminat în primii 14 sportivi. După grupele preliminare s-a trecut la tabloul de eliminare directă. Cel mai bun sătmărean s-a dovedit a fi Balazs Szilagyi. Acesta a ajuns până pe tabloul de 8, iar acolo l-a întâlnit pe germanul Louis Bongard. Balazs a pierdut lupta pentru o medalie, scor 15-6, iar concursul l-a terminat pe locul 7.

Pe tabloul de 16 au ajuns și Alex Oroian, repectiv Adam Macska. Primul a încheiat concursul pe locul 12, iar al doilea pe locul 14. Sportivii noștri i-au avut alături pe antrenorii Nagy Lehel și Francisc Csiszar. Rezultatele pe care le-au înregistrat spadasinii sătmăreni ne duc cu gândul la o medalie în proba pe echipe. Rămâne să vedem ce va face România în proba care este programată pentru ziua de vineri, 3 martie. Din echipă mai face parte și Mihai Bigea (LPS Craiova) cel care a terminat pe locul 28 la individual.

Altfel, după cadeți, aceeași localitate va găzdui probele de scrimă dedicate juniorilor. De la CS Satu Mare îi vom avea la spadă pe Adam Macska și Marton Szep la individual și echipe.

Sătmăreanul Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) va intra în concursul individual și pe echipe la floretă.