Rezultate excelentele pentru karateka de la CSM Satu Mare

karateÎn perioada 15-20 iunie, la Dublin (Irlanda) s-a desfăşurat Campionatul Mondial de karate WUKF. O ediţie la care au participat 2.285 de sportivi, iar printre ei s-au aflat şi karateka de la CSM Satu Mare. Sportivii noştri s-au întors acasă cu opt medalii de aur, una de argint şi trei de bronz.

Delegaţia sătmăreană a fost condusă de Florin Curileac, Nicolae Kovacs şi Florin Mihali, iar conform acestora, s-a obţinut cea mai mare performanţă din istoria karateului sătmărean. Competiţia a fost deschisă de seniori, cu proba pe echipe. Este vorba despre echipa formată din Florin Curileac (CSM) si Igor Bălăcescu (CSM) alături de Dragoş Cioanca (Rapid Bucureşti) au fost protagoniştii finalei de seniori Kumite Shobu Ippon. Florin Curileac a încheiat magistral ultimul meci cu Polonia, cu o secerare spectaculoasă. Echipa polonezilor nu a fost învinsă în acestă probă în ultimii patru ani.

Cadeţii antrenaţi de Curileac: Patrick Burya, Alin Rîşnoveanu şi Dorin Panescu au câştigat aurul la echipe Kumite Rotativ Shobu Sanbon învingând în finală echipa Statelor Unite, iar în semifinala echipa Poloniei.

Astfel, Patrick Burya a câştigat aurul la categoria 15-17 ani Kumite Shobu Sanbon + 75 kg şi bronzul la categoria de cadeţi Open. Dorin Panescu a reuşit să ia aurul la categoria 15-17 ani Kumite Shobu Sanbon – 60 kg. Vancsa Daiana a cucerit aurul la cele două probe pe echipe: Kumite Shobu Sanbon şi Kumite Rotativ Shobu Sanbon împreună cu colegele din echipa naţională de junioare.

Cei mai tineri sportivi sătmăreni: David Mare şi Ariana Iva, antrenaţi de Nicolae Kovacs, au obţinut două medalii de aur la proba de Echipe Kumite Rotativ Shobu Sanbon Baieti 9-10 ani şi la Echipe Kumite Rotativ Shobu Sanbon Fete 9-10 ani, cei doi fiind liderii echipelor din care făceau parte.

David Mare la individual 9-10 ani a cucerit bronzul într-o categorie cu peste 100 de sportivi aliniaţi la start. Ulici Paula, aflată la prima participare la mondialele de minicadeţi 13-14 ani Kumite fete a câştigat bronzul la individual iar la echipe, alături de cele două colege de la Rapid Bucureşti au cucerit argintul într-o finală foarte disputată cu echipa Italiei.