Rezultate bune pentru spada de la CS Satu Mare

17 sătmăreni au participat la Memorialul “Bela Bekessy”

szilagy

Spada sătmăreană a participat la sfârșitul săptămânii trecute la Memorialul “Bela Bekessy” cel care a fost găzduit de orașul Debrecen (Ungaria). Competiția sportivă a fost împărțită pe mai multe categorii: seniori – fete și băieți individual, și copii de până la 13 ani individual. CS Satu Mare s-a prezentat cu un număr de 17 sportivi, câțiva dintre ei obținând rezultate foarte bune.

Pentru seniorii de la CS a fost un antrenament foarte bun înaintea etapei de Cupă Mondială care se va desfășura zilele următoare în Heidenhein (Germania). Astfel, la seniori-băieți au fost înscriși 45 de concurenți, iar sătmăreanul Adrian Szilagyi (foto stânga) a reușit să se claseze pe poziția secundă. Lehel Nagy a terminat pe 5, iar Adam Macska pe locul 6. În ceea ce privește competiția de la Heidenhein, acolo vor merge Bertalan Arkosi, Adrian Szilagyi și Adrian Pop. Vor trage atât la individual cât și cu echipa României. La feminin seniori, Amalia Tătăran a terminat pe poziția a 6-a, Teodora Coste – 8, Sandra Pop – 15, Amarillisz Pallai – 20, Csila Nagy – 27, dintr-un total de 37 concurente.

Tot în Debrecen au tras și copiii de la CS Satu Mare. Dintr-un total de 28 de spadasini, la băieți, Ruben Lazăr a încheiat pe locul 3, iar Ilie Dragoș pe locul 7. Melany Pfeifer a câștigat competiția la fete, iar Zsofia Kato s-a clasat pe locul 3 dintr-un total de 33 de participante.

În Leipzig (Germania) s-a ținut de vineri până duminică o nouă etapă de Cupă Mondială la spadă feminin, seniori. La întrecerea pe echipe a participat și sătmăreanca Simona Pop (Steaua București) care a terminat pe locul 24. Cu echipa României, din care au mai făcut parte Ana Maria Brânză, Maria Udrea și Ana Maria Constantin, a terminat pe locul 8, țara noastră părăsind competiția în sferturile de finală. Acolo au pierdut cu Estonia cu scorul de 45-38.