Revenire spectaculoasă oferită de LPS Satu Mare

Sătmărenii au remizat la Viitorul, scor 3-3, după ce au fost conduși cu 3-0 la pauză

LPS Satu Mare a jucat duminică manșa tur din semifinalele Ligii Elitelor U19 la fotbal. Sătmărenii antrenați de Dacian Nastai au revenit spectaculos la Ovidiu și au remizat, scor 3-3 cu FC Viitorul Constanța după ce au fost conduși cu 3-0 la pauză.

S-a jucat de la egal la egal până în minutul 28 când gazdele au reușit să deschidă scorul prin Ciobanu cu un șut deviat. Imediat a venit și golul al doilea, sătmărenii fiind descoperiți pe un contraatac al Viitorului, finalizat de Zamfirescu (min. 36). Gazdele au primit un penalty înainte de pauză, iar Mățan a făcut 3-0 (min. 42).

Neavând ce să piardă, sătmărenii s-au liniștit la pauză, iar intrați pe teren au izbutit să egaleze. La o incursiune pe partea stângă, Parnău a intrat mult pe centru și de la 25 de metri a marcat un eurogol, șut la colțul lung (min. 55). Apoi Opriș a oferit o acțiune individuală, a pătruns în careu și a marcat cu un șut pe lângă portar (min. 70). Golul egalizator i-a aparținut lui Ciocan. A intrat mult în centru și a trimis la colțul lung din careu (min. 80). Viitorul a încercat să-și impună jocul său combinativ de pase în repriza a doua, dar sătmărenii au reușit să le facă față și să se întoarcă cu un egal de pe terenul clubului care dă de cinci ani campioana României la Under 19.

“Gheorghe Hagi a venit special să ne felicite după meci. Ne-a transmis că face tot posibilul să vină la Satu Mare la meciul retur. M-a bucurat mult că la terminarea jocului în jur de 30 de părinți au strigat Satu Mare. Înseamnă imens pentru mine”, ne-a declarat Dacian Nastai.

Viitorul: Dur – Bozoancă, Căpușă, Băluță, Ghiță, Kilyen, Ciobanu, Iani, M. Ene, Zamfirescu, Pop, Mățan. Au mai intrat Rusu, Dumitrescu, Drăguș, Manole. Antrenor: Nicolae Roșca.

LPS Satu Mare: Moroz – Silaghi, Cătuna, Oltean, Parnău, Micaș, Nagy, Cubaș, Ciocan, Opriș, Onea. Au mai intrat în repriza a doua: Orosz, Szekely, Forgacs, Topan. Antrenor: Dacian Nastai.

Returul se va juca sâmbătă, 20 mai, de la ora 12:00, cel mai probabil pe stadionul Olimpia “Daniel Prodan”.

În cealaltă semifinală, UTA Bătrâna Doamnă – Dinamo s-a terminat 1-1.