Remiză în primul amical al iernii

Minerul Baia Mare – Unirea Tăşnad 1-1 (1-1)

După cantonamentul de la Ocna Şugatag, Unirea Tuşnad a susţinut sâmbătă primul meci amical din pauza de iarnă. Băieţii antrenaţi de Cristian Popa şi Ovidiu Suciu au făcut

deplasarea la Baia Mare unde au întâlnit Minerul din localitatea, liderul unei serii din Liga IV, judeţul Maramureş.

Condiţiile de joc n-au fost strălucite. Terenul din Ferneziu era acoperit de zăpadă, iar circulaţia balonului şi fazele de construcţie au avut de suferit. S-au marcat doar două goluri, ambele în prima repriză. Unirea Tăşnad s-a văzut a fi condusă după doar cinci minute, Feraru ducându-şi echipa în avantaj. Dar egaliatea a fost restabilită de golgheterul Unirii din Liga 3. Gabriel Cădar a şutat de la aproximativ 25 de metri şi a făcut 1-1. Până la final s-au efectuat mai multe schimbări la cele două echipe, dar scorul a rămas cel stabilit de Cădar în minutul 25.

Antrenorii Cristian Popa şi Ovidiu Suciu s-au bazat pe următorii jucători:
Repriza 1: Cherecheş (Moroz min 30), Bercean, Vădan, Bălău, Palinceac, Parnău, Cubaş, Stanciu, Nemeş, Cadar, Faur
Repriza 2: Moroz (Kerezsi min 60 ), M. Silaghi, Vădan, Chifor, Parnău (Maşlinca), R. Silaghi, Chivari, Szekely, Ştef, Popa, Nagy.

Ciul, Varga, Bakai nu au evoluat, fiind uşor accidentaţi, iar Bolba este la Cluj-Napoca la facultate.

După meciul de sâmbătă, sătmărenii s-au întors acasă. Antrenamentele se vor relua după două zile libere. Totodată, urmează amicalul cu Victoria Carei din 10 februarie.

Apoi, Unirea Tăşnad va mai juca cu Luceafărul Oradea (17 februarie) şi Sânmartin (24 februarie). Se mai doreşte un test în plus faţă de cele enumerate mai sus. Amintim că sezonul de primăvară al Ligii a 3-a va lua startul pe 3 martie.