Recolta Dorolţ a pierdut toate punctele în meciul cu Viitorul Ulmeni

Recolta Dorolţ a jucat sâmbătă pe teren propriu pentru etapa a 24-a din Seria 5 a Ligii a 3-a. Un meci împotriva echipei Viitorul Ulmeni, un joc spectaculos, cu multe faze de poartă. Dar pierdut de sătmăreni în urma unui autogol marcat de Flaviu Ionescu.

Partida a început cum nu se poate mai bine pentru trupa lui Zoltan Ritli. După o pasă de la D. Pop, un fundaş oaspete pierde un balon în propriul careu, Ştef este pe fază, intră în posesie şi-l învinge pe Danciu cu un şut pe jos la colţul lung (min. 2). Dar Recolta se află puţină vreme în avantaj. Oaspeţii beneficiază de o lovitură liberă de la 35 metri, mingea este trimisă pe stânga, un adversar îl încearcă pe portarul Recoltei, iar Oşan respinge ideal pentru Feraru, căpitanul Viitorului restabileşte egalitatea din puţin metri (min. 10). Trei minute mai târziu, Levi Vincze îl faultează în careu pe Şerban. Acelaşi jucător bate lovitura de la 11 metri şi îşi duce echipa la 2-1 (min. 13). Dar Recolta reuşeşte să egaleze printr-un gol superb. Micaş deviază perfect cu capul, iar Dani Pop prinde un vole de zile mari din 6 metri (min. 26).

Recolta Dorolţ începe în atac repriza secundă, dar lipsesc ocaziile clare. Reszler bate mai multe lovituri libere de pe stânga, dar fără succes. Posesia ne aparţine în primele 10-15 minute după care Recolta pare să obosească. Iar oaspeţii speculează acest lucru, se aruncă în atac în câteva rânduri. Şi reuşeşte să înscrie, dar cu ajutorul Recoltei. La o centrare de pe stânga, sărbătoritul zilei, Flaviu Ionescu, încearcă să respingă din centrul careului, dar îşi trimite mingea în propria poartă (min. 82). Iar Recolta Dorolţ – Viitorul Ulmeni se termină 2-3 (2-2). De menționat că Viitorul Ulmeni a jucat cu un om în minus din minutul 64 când Lihet a văzut al doilea cartonaș galben pentru că a lovit mingea după fluierul arbitrului Răzvan Lădar.

Dorolţ: Oşan (cpt.) – Ionescu, Micaş, R. Ritli (Toma min. 80), L. Vincze, Reszler (Drumar min. 77), Ştef, Şimon, Mureşan (Goţ min. 76), D. Vincze, D. Pop. Antrenor: Zoltan Ritli.

Ulmeni: Danciu – Tămaş, Ignat, David, Lihet, Moş, Borota, Şerban, Chiorean, Feraru (cpt.), Ardelean. Rezerve: Anişoreac, Bandi, Tutuţa, Boje, Ghereben, Balmos, Mircea. Antrenor: Bogdan Cristian.

15.FC Bistriţa              8

Etapa 25: Reghin – Dorolţ (29 aprilie), Jucu – Recea, Oşorhei – Zalău, Cugir – Hermannstadt, ASA II – Dej, Iernut – Gaz Metan II, Ulmeni – Bistriţa 3-0 (f.j.), Sănătatea stă.