Real și Atletico, primele semifinaliste

Marți seara s-au decis primele două semifinaliste ale Ligii Campionilor. Ambele echipe sunt din Madrid.

Dominată la toate capitolele, mai ales în repriza secundă, Atletico Madrid a “smuls” o remiză pe terenul echipei Leicester. Spaniolii au deschis rapid scorul prin Niguez (min. 26), englezii egalând abia în minutul 61 prin Vardy. Scorul final avea să fie 1-1, iar cu victoria cu 1-0 din tur, spaniolii s-au calificat în “careul de ași”.

Un meci cu multe goluri s-a jucat la Madrid între Real și Bayern Munchen. După o primă repriză albă, nemții au punctat prima dată prin Lewandowski din penalty (min. 53). Real a egalat apoi prin Ronaldo (min. 76), dar Sergio Ramos și-a trimis apoi mingea în propria poartă (min. 78). Era 2-1 pentru Bayern, iar meciul se îndrepta spre prelungiri. Real a reușit să întoarcă rezultatul, a câștigat cu 4-2 după golurile lui Ronaldo (min. 105, 110) și Asensio (min. 112). Iar spaniolii s-au califcat în semifinale și cu scorul general de 6-3.