Răzvan Nojea, vicecampion la floretă juniori

În București s-a desfășurat vineri Campionatul Național de floretă masculin, concurs dedicat juniorilor. la start s-au prezentat 28 de sportivi, printre ei și sătmăreni.

Campionul ediției a fost stelistul Vlad Roșu, cel care a avut un traseu perfect în grupe, cu zece victorii din zece partide disputate, iar pe tabloul principal a legat alte trei succese care l-au propulsat în finala concursului. În semifinale, Vlad a dispus de Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) cu 15-10. În cealaltă semifinală, sătmăreanul Răzvan Nojea a dispus cu 15-13 de Gabriel Pavel (CSTA București). În finală, Răzvan a început mai bine, a condus și cu 5-1, însă Vlad a revenit, a egalat la 6 și a preluat conducerea, a fost apoi din nou egal, la 9, dar Vlad Roșu nu a mai cedat și s-a impus cu 15-10, cucerind titlul național la floretă juniori. Medaliile de bronz au fost obținute de Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) și Gabriel Pavel (CSTA București).

Ceilalți sportivi de la CS Satu Mare: Nicolas Pop – locul 6, Matei Serghie – locul 10.

Floreta de la clubul sătmărean este antrenată de Attila File, Dan Șuta și Arnold Izsaki.