Programul ultimelor două zile la Jocurile Olimpice de la Rio

Usain Bolt, aur la proba de 200 metri

boltDoar două zile ne-au mai rămas din ediția 2016 a Jocurilor Olimpice de vară. În ziua a 13-a (joi), România a avut un singur sportiv în concurs. Atletul Andrei Gag s-a aflat în Grupa A a probei masculine de aruncare a greutății.

Românul a reușit o aruncare de 29.40 m din a treia încercare, la fel ca performanța înregistrată de jamaicanul Richards O’Dayne, din a doua încercare. La finalul concursului, jamaicanul s-a clasat pe locul 12 și s-a calificat în finală, în timp ce românul a ocupat poziția a 13-a, pentru că a reușit performanța din mai multe încercări, și nu a intrat în lupta pentru medalii.

Tot joi, jamaicanul Usain Bolt (foto) marea vedetă a atletismului mondial, și-a trecut în palmares a opta medalie olimpică de aur, după ce a reușit să se impună în finala probei de 200 m. Cu timpul de 19sec.78/100, Bolt s-a impus în fața canadianului Andre De Grasse, medaliat cu argint în 20sec.02/100, podiumul fiind completat de francezul Christophe Lemaitre, cronometrat în 20sec.12/100. Este al doilea titlu olimpic la Rio pentru Bolt, după aurul de la 100 m.
În clasamentul pe medalii după 13 zile, conduce detașat SUA cu 35 de aur, 33 de argint și 32 de bronz. Pe locul doi se află Marea Britanie (22-21-13), iar pe locul trei China (20-16-22). România a coborât un loc până pe poziția a 44-a (1-1-2). 82 de țări au cucerit măcar o medalie la Rio.

Sâmbătă și duminică avem ultimele competiții. Programul transmisiunilor al Televiziunii Române: