Primele victorii în noua formulă, cu două echipe din China

Obţinute la Belgrad de fetele de la CSM Satu Mare

Echipa de baschet feminin de la CSM Satu Mare, în noua formulă, a obţinut joi şi vineri primele victorii din actualul sezon de pregătire. Fetele pregătite de Goran Boskovic au cunoscut pentru prima dată gustul succesului după câteva înfrângeri şi o remiză.

După două zile petrecute în Slovenia, sătmărencele au mers la Belgrad, în Serbia, unde iniţial erau programate trei meciuri de verificare. Dar al treilea meci de sâmbătă s-a anulat, iar CSM Satu Mare va susţine doar un meci şcoală cu echipa din Shanghai. Este echipa pe care a bătut-o joi cu scorul de 83-70. Sub semnul echilibrului s-au desfăşurat doar primele două sferturi, ambele încheiate la egalitate. CSM s-a desprins pe tabelă după pauza mare, iar la final a obţinut victoria cu 83-70, pe sferturi: 24-24, 17-17, 22-13, 20-16.

De menţionat că Andrea Olah a marcat 29 de puncte, cu 6/8 reuşite de la mare distanţă, 4/6 din semicerc şi 3/3 libere. O prestaţie excelentă, iar sătmăreanca arată că se află în mare formă.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Andrea Olah – 29p, Bernice Mosby – 22p, Maja Miljkovic – 12p, Adina Stoiedin – 8p, Iulia Gladkova – 6p, Brittany Denson – 4p, Adina Pop – 2p, Carla Popescu, Flavia Ferenczi, Andreea Huţanu. Antrenor: Goran Boskovic.
Shanghai: Jelena Dubljevic – 24p, Jing Huang – 11p, Yu Yan Zhou – 11p, Jing Dan Zhang – 6p, Bin Bin Shen – 4p, Cao Liqing – 4p, Yu Fang Ma – 3p, Li Wn Liang – 3p, Xu Han – 2p, Ze Nan Fan – 2p, Zhi Xin Zhang, Kang Chen Ding. Antrenor: Marina Malijkovic.

Sătmărencele au întâlnit vineri echipa Guangdong pe care au bătut-o mai categoric, scor 80-51, pe sferturi: 24-13, 17-13, 25-13, 14-12.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Maja Miljkovic – 21p, Iulia Gladkova – 15p, Andrea Olah – 15p, Bernice Mosby – 11p, Adina Stoiedin – 6p, Andreea Huţanu – 4p, Brittany Denson – 4p, Flavia Ferenczi – 3p, Carla Popescu – 1p, Adina Pop.
Guangdong: Don Xia Zhang – 20p, Ming Zhu Shang – 8p, Shu Yu Yang – 6p, Yi Shen – 5p, Ke Hu – 4p, Xin Yue Duan – 4p, Zhen Wang – 2p, Li Yu Chen – 2p, Yu Peng, Yue Yu, Shuang Yan Tan.

După revenirea la Satu Mare vor urma ultimele pregătiri pentru echipa sătmăreană. Vă amintim că sezonul oficial începe pe 9 octombrie când CSM Satu Mare va juca pe teren propriu cu echipa de la Arad, în Liga Naţională.