Prima victorie pentru baschetbaliste de la CSM

Universitatea CSM Oradea – CSM Satu Mare 55-67 (24-41)

baschet2Sala Antonio Alexe din Oradea a găzduit marți ultimul meci din prima etapă a Ligii Naționale de baschet feminin. Acolo s-au întâlnit Universitatea CSM Oradea și CSM Satu Mare. Sătmărencele au reușit să câștige meciul la o diferență de 12 puncte.

Mai exact, întâlnirea a fost câștigată de trupa lui Petru Eleș în primele două sferturi. CSM Satu Mare a început meciul cu Mihaela Adi, Andreea Orosz, Eniko Laza, Kortni Jones și Tabytha Wampler. Sătmărencele, chiar dacă au intrat mai greu în joc (9-9 min. 5), au reușit să câștige primele 10 minute cu 23-9. A fost partea în care au reușit trei coșuri de trei puncte din totalul de patru pe care le-au avut tot meciul (Orosz, Jones, Cutaș). La pauză am avut un avantaj consistent (41-24), însă revenite pe teren sătmărencele parcă au cedat, probabil pe seama oboselii. Orădencele au început să ne pună probleme. Așa s-a făcut că au câștigat sfertul trei cu 17-11. A urmat ultima parte în care s-a jucat de la egal la egal. Oradea s-a apropiat la cinci puncte (49-54), moment în care Petru Eleș a cerut un time-out. Meciul s-a reluat cu un coș de trei puncte marcat de Andreea Orosz și încet s-a conturat victoria sătmărencelor. Scor final Oradea – Satu Mare 55-67 (9-23, 15-18, 17-11, 14-15).

Au marcat< Orosz – 23 puncte, Wampler – 20, Laza – 10, Kortni – 8, Cutaș – 3, Adi – 2, Voica – 1. Au mai jucat Ivan, Nagy, iar în lot s-au mai găsit Moldoveanu și Nește.

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul din etapa a doua pe care-l vor disputa acasă, sâmbătă în sala LPS de la ora 18.00. Atunci vor întâlni Olimpia CSU Brașov, echipă care a pierdut acasă în prima etapă cu CST Alexandria, cu scorul de 65-54.