Portugalia lui Cristiano Ronaldo este prima finalistă de la Euro 2016

Victorie cu 2-0 (0-0) în faţa Ţării Galilor

portugaliaStadionul Luminilor din Lyon a deschis miercuri faza semifinalelor de la Euro 2016. Portugalia a devenit prima finalistă după ce a învins, pe merit, reprezentativa Ţării Galilor.

N-ar fi prea multe de spus după primele 45 de minute de joc. O repriză mult prea liniştită, una plată. Lusitanii au părut ceva mai agresivi însă nu au reuşit să trimită nici măcar un şut pe spaţiul porţii lui Hennessey. Dar au arătat o poftă mai mare de joc, faţă de galezi care au preferat buna organizare în defensivă. Chiar şi aşa, Portugalia a avut prima ocazie. Joao Mario a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat un adversar, a pătruns în careu şi a trimis un şut-centrare la colţul lung. Dar mingea a trecut pe lângă poartă (min. 10). Ţara Galilor a trimis singurul şut pe poartă din prima repriză. Gareth Bale a finalizat cu un şut de la 20 de metri un contraatac (min. 15). Mingea s-a dus însă pe centrul porţii şi Rui Patricio a prins fără probleme. Nimic periculos în continuare, iar la pauză s-a intrat cu un scor alb.

Repriza secundă s-a ridicat totuşi la nivelul unei semifinale de campionat european. Lusitanii au avut un început excelent, au reuşit să înscrie de două ori. Prima dată prin vedeta Cristiano Ronaldo. După o centrare a lui Joao Mario din corner, CR7 s-a desprins ireal de marcaj, s-a înălţat, iar cu ochii închişi l-a învins pe Hennessey cu o superbă lovitură de cap (min. 50). N-au trecut multe secunde că Portugalia lui Fernado Santos şi-a dublat avantajul. Ronaldo a trimis un şut către poarta galezilor din afara careului, Nani a deviat din 6 metri şi Hennessey a fost învins din nou (min. 53). Lusitanii nu au renunţat la joc, şi-au creat în continuare ocazii, iar galezii nu păreau că dispun de forţa necesară să schimbe soarta meciului. S-a terminat 2-0 pentru Portugalia, o victorie meritată. Ţara Galilor rămâne cu satisfacţia că au fost primii debutanţi la Euro care au ajuns până în semifinale. Iar Portugalia joacă a doua finală din istorie, după cea pierdută în 2004, pe teren propriu, contra… Greciei.

Finala de la Euro 2016 se joacă duminică pe Stade de France. Avem prima echipă, pe a doua o aşteptăm joi, din semifinala Germania – Franţa.

Portugalia: Rui Patricio – Guerreiro, Fonte, B. Alves, Cedric – Adrien Silva (Moutinho 79), Danilo, Joao Mario – Renato Sanches (Gomes 74) – Cr. Ronaldo, Nani (Quaresma 86). Selecţioner: Fernando Santos.

Țara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, Collins, A. Williams (Collins 66), N. Taylor – Allen, Ledley (Vokes 58), King – Robson-Kanu (Church 63), Bale. Selecţioner: Chirs Coleman.