Pe Lujniki se joacă azi semifinala Croația – Anglia

De la ora 21:00, pe TVR 1 și TVR HD

Croația – Anglia este cea de-a doua semifinală a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Ea se va juca în această seară de la ora 21:00 în direct pe TVR 1 și TVR HD.

Azi vom afla cea de-a doua finalistă, iar specialiștii o dau ușor favorită pe Anglia.
Croația a avut un parcurs greu. În faza grupelor a obținut trei victorii: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina, 2-1 cu Islanda. În optimi a ajuns la loviturile de deparajare unde a eliminat Danemarca. Tot de lovituri de departajare a avut nevoie și în spectaculosul sfert de finală în care a eliminat țara gazdă. Luând în considerare parcursul dificil, specialiștii spun că naționala lui Modric este obosită.

Anglia a avut un culoar favorabil. În grupă a învins Tunisia (2-1) și Panama (6-1) și a pierdut cu Belgia (0-1). Este singura națională din semifinale care a încheiat faza grupelor pe locul 2. În optimi a eliminat Columbia la loviturile de departajare, iar în sferturi n-a întâmpinat mai probleme cu Suedia, obținând victoria cu scorul de 2-0.

Formații probabile:

Croația: Subasic – Vrsaljko, D. Lovren, D. Vida, I. Strinic, L. Modric, I. Rakitic, A. Rebic, A. Kramaric, I. Perisic, M. Mandzukic. Selecționer: Zlatko Dalic.

Anglia: Pickford – K. Walker, Stones, H. Maguire, K. Trippier, J. Lingard, J. Henderson, B. Alli, A. Young, Sterling, H. Kane. Selecționer: Gareth Southgate.

Arbitrează: Cuneyt Cakir, Bahattin Duran, Tarik Ongun, toți din Turcia.

Stadion: Lujniki – Moscova, capacitate 82.000 de locuri.

Kovacs, de pe Nou Camp, pe Arena Națională

MECI

La câteva zile după ce a  arbitrat meciul Barcelona – PSG, scor 1-4, din sferturile de finală ale Champions League, Istvan Kovacs a fost delegat în Superliga României, la derby-ul FCSB – Rapid cel mai important duel din etapa a 5-a din play-off.