Acasa

Patru medalii de aur pentru Karate Do Carei

La concursul internațional “Karate Cup SKDUN Carei”

Picture 1Municipiul Carei a fost gazda zilele trecute a unui turneu important de karate. Sportivii de la CS Karate Do B.F.K.S. Carei au avut o prestație inedită, au reușit să obțină numeroase medalii, printre care patru de aur.

Am avut parte de o participare masivă de sportivi. În total au fost 150 de karateka de la 15 cluburi atât din România, cât și din Ungaria. Deci, un concurs internațional. Totul s-a desfășurat în 26 octombrie,iar concursul s-a numit “Karate Cup SKDUN Carei”.

“Mai bine două ore de sport pe zi decât două ore în fața calculatorului” a fost motto-ul acestei competiții. Totodată, deschiderea oficială a fost promovată sub îndemnul “Sportului fără Drog”, un proiect realizat în colaborare cu Liceul Teoretic Carei. Tinerii au fost îndrumați să aleagă sportul, ca fiind o alternativă antidrog.

Una peste alta, după cum spuneam, în concurs au participat mai mulți careieni, care și-au onorat clubul cucerind mai multe medalii. Rezultatele au fost următoarele pentru Karate Do Carei:

– Abriham Amalia: locul 1 – kata, locul 2 – kumite;

– Knecht Vivien: locul 2 – kata, locul 2 – kumite;

– Mateș Șerban: locul 2 – kata, locul 3- kumite

– Medvei Edvin: locul 1 – kata (10-11 ani), locul 3 – kata (12-13 ani), locul 2 – kata (echipe), locul 1 – kumite;

– Maurer Alex: locul 2 – kata (open 5kyu-Dan), locul 3 – kata (16-17 ani);

– Chelmu Erik: locul 2 – kata (echipe), locul 2 – kumite;

– Knecht Patrik: locul 2 – kata, locul 2 – kata (echipe), loc 1 – kumite;

– Ruje Antonio: locul 3 – kata, loc 3 – kumite.

Arbitrul principal al acestui mare eveniment a fost Shihan Juhasz Ferenc, vicepreşedintele Federaţiei Maghiare de Karate, secretarul general al federaţiei mondiale SKDUN.

Competiţia a fost organizată de către Clubul Sportiv Karate Do B.F.K.S. din Municipiul Carei, prin preşedinte – Fazekas Gheorghe Zoltan, vicepreşedinte – Bartincki Lajos, antrenor principal Dărăban Gheorghe, și instructorii Bacs Csaba, Fulop Gabor.

Fazekas Gheorghe Zoltan doreşte să le mulţumească şi pe această cale pentru efortul şi ajutorul depus, tuturor celor implicaţi în realizarea acestei prestigioase competiţii. Aici trebuie să amintim Primăria și Consiliulul Local al municipiului Carei și sponsorului oficial al clubului.

Conducerea clubului ne anunță că se face o nouă rundă de înscrieri la Clubul Sportiv Karate Do B.F.K.S. din Carei. Acestea au loc pe strada Ignişului, în sala de sport a Şcolii Generale nr. 3. Înscrierile se fac luni, miercuri şi joi de la orele 18.00.