Patrik Bocsi de la ACS Olimpia Căuaș l-a învins pe campionul Ungariei

Final de an competițional pentru pugiliștii de la ACS Olimpia Căuaș. Clubul sătmărean a participat recent la turneul internațional Gym Mar Strong din Oradea. În ring au urcat frații Patrik Bocsi (44,5 kg – foto dreapta) și Balazs Bocsi (48 kg – foto stânga), antrenați de Mihai Stan (foto – centru).

Patrik a obținut o victorie categorică în fața campionului Ungariei la cadeți și astfel că a terminat concursul pe locul 1. Balazs a oferit un meci extrem de echilibrat, dar arbitrii l-au dat învingător pe sportivul din Oradea.

“Mihai Stan încheie în forță anul, de departe a depășit tot ceea ce se putea depăși ca realizări în box în ultimii 20 de ani”, ne-a declarat Florin Mulcuțan – președintele Asociației Județene de Box Satu Mare. Amintim că Patrik Bocsi a devenit campion național în anul 2017 la cadeți, o performanță nemaiîntâlnită în județ de mulți ani. Titlul de campion l-a dus pe Patrik la Campionatul European, fiind primul pugilist sătmărean care a participat la o astfel de competiție. La Râmnicu Vâlcea a încheiat pe locul 10, dar viitorul lui Patrik sună bine.