Participare din România, Ucraina, Slovacia, Germania și Ungaria la turneul de judo la veterani

Sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare a găzduit sâmbătă un turneu internațional de judo dedicat veteranilor. La Unio Judo Master, ediția a 4-a, au ajuns 65 de judoka din mai multe țări, din Ucraina, Slovacia, Ungaria, Germania, dar și din mai multe localități ale României precum Oradea, Timișoara, Miercurea Ciuc, Satu Mare și nu numai.

Județul Satu Mare a fost reprezentat de Attila Pelcz, Joco Reszler și Tamas Gombos de la ACS Judo Master SM. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Attila Pelcz la M4 90 kg, terminând pe primul loc. Joco Reszler a cucerit medalia de argint la M1 -100 kg, iar Tamas Gombos a terminat al treilea la M1 -100. După luptele de la invidual, a urmat concursul pe echipe, unul extrem de atractiv. S-au format cinci echipe, iar alături de cei trei sătmăreni s-a mai aflat un judoka din Slovacia, Vladimir Homola. Echipa sătmăreană, ACS Judo Master SM, a încheiat proba pe locul 3. Pe primul loc a urcat echipa Ungariei, iar pe locul 2 s-a clasat echipa din Oradea.

De menționat că la turneul de sâmbătă a participat, ca spectator, Mircea Frățică, maestru emerit al sportului, cel a cucerit prima medalie olimpică în judo-ul românesc. Se întâmpla în anul 1984, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles unde Mircea Frățică a cucerit medalia de bronz la categoria 78 kg.

Cel mai vârstnic participant a fost Aladar Nagy din Ungaria, născut în 1953, iar cel mai tânăr, sătmăreanul Joco Reszler care va împlini în curând 30 de ani.

“Totul a fost ok, toată lumea a fost mulțumită. La echipe a fost o luptă foarte mare între Ungaria și Oradea, cu galerie, cu de toate. De obicei, concursurile pe echipe sunt mai atrăgătoare”, ne-a declarat Attila Pelcz, principalul organizator și antrenor la ACS Judo Master Satu Mare.