Pandurii – LPS Satu Mare, 1-5 în Liga Elitelor U19

lpsLPS SatuMare a obținut o victorie importantă, în etapa a 11-a din Liga Elitelor U19. Sătmărenii au câștigat în deplasare, la Tărgu Jiu, cu 5-1, în fața echipei Pandurii.

Dar în ciuda diferenței mari de pe tabela de marcaj, a fost o victorie muncită, obținută cu dificultate. Asta și datorită portarului Sebastian Moroz care a greșit copilărește la o minge ușoară permițând gazdelor să egaleze. Scorul a fost deschis în minutul 3 de LPS prin Răzvan Onea, dar gazdele au egalat în minutul 25 la greșeala lui Moroz.

După pauză echipa sătmăreană a dominat jocul și a mai marcat de două ori prin Sergiu Ciocan.

Imediat după golul trei al LPS-lui jocul a fost întrerupt vreme de 50 de minute pentru a permite aterizarea pe teren a unui elicopter SMURD care a preluat un pacient în stare gravă care trebuia dus la un spital din București. La reluarea jocului gazdele au o ocazie mare dar apoi sătmărenii au preluat inițiativa și au mai marcat de două ori prin Cristian Szekely.

În urma acestei victorii LPS Satu Mare s-a apropiat la un singur punct de UTA Arad, liderul seriei.

După meci Dacian Nastai, antrenorul echipei sătmărene, s-a declarat mulțumit de jocul echipei, de prestația unor jucători, în special a lui Răzvan Onea. “Mă bucur de victorie, de evoluția bună a unor jucători. Îl remarc în mod desosebit pe Răzvan Onea pe care îl propun Olimpiei. Nu de mâine, ci de acum. Cred că el poate fi o soluție, pe partea stângă, pentru Olimpia. Dar trebuie să-l vrea cineva de la Olimpia”, a spus antrenorul juniorilor de la LPS.

Au jucat pentru LPS: Sebastian Moroz – Mario Silaghi (Sebastian Rusu), Szabolcs Santai, Laurențiu Cătună, Adrian Micaș (Darius Oltean), Sergiu Ciocan (Adrian Cubaș), Nagy Mate (Titus Coți), Răzvan Onea, Denis Topan (Cristian Szekely), Marc Parnău (Darius Forgacs).