Olimpia, umilită de Chindia Târgovişte

FC Olimpia – Chindia Târgovişte 1-4 (0-2)

olimpiaUn meci foarte slab prestat de formaţia sătmăreană, dominată la toate capitolele de echipa din Târgovişte. Apărarea s-a clătinat la mai toate atacurile oaspeţilor, mijlocaşii nu au recuperat multe baloane şi nici nu au oferit mingi utile celor din faţă. Atacanţii? Care atacanţi, că n-am văzut niciunul în teren! Cei drept, trebuie să consemnăm asta, Olimpia a avut în faţă cea mai bună echipă din serie.

Oaspeţii şi-au anunţat din start intenţiile ofensive şi în minutele 4, 6 şi 10 au avut bune acţiuni ofensive, dar şuturile lui Neniţă, Stoica şi iarăşi Neniţă au ocolit de puţin poarta lui Băican. Replica Olimpiei vine în minutul 21 dar lovitura de cap a lui Mureşan a fost respinsă de pe linia porţii de Meilă.

În minutul 30, Takacs l-a faultat pe Cherchez la limita careului de 16 metri iar arbitrul, aproape de fază a dictat lovitură de pedeapsă pentru oaspeţi, transformată cu multă siguranţă de Voinea. După acest gol oaspeţii domină, construiesc frumos având câteva atacuri foarte periculoase, rămase fără gol. Dar la o fază din minutul 41, fundaşii noştri sunt depăşiţi de Voinea care trimite o diagonală în careu, Heil şi Mureşan se încurcă reciproc, iar Popa profită şi înscrie de la 7 metri.

La pauză Tibi Csik îl scoate pe absentul Lukacs şi-l introduce în teren pe internaţionalul de juniori Chivari. Schimbare fără niciun efect, ba dimpotrivă, pentru că mijlocaşul Olimpiei va comite mai târziu două faulturi inutile la centrul terenului şi îşi va lăsa echipa în inferioritate. Oricum, după ce a ieşit de la cabine, Olimpia a încercat să se vadă în joc, dar pasele nu merg cum trebuie iar în careul oaspeţilor rareori s-a văzut un tricou galben. Totuşi, la o fază fixă, petrecută în minutul 68, Olimpia a redus din handicap, după o centrare a lui Sălăgeanu finalizată spectaculos cu capul de Boştină. Acelaşi Boştină a avut în minutul 71 o ocazie bună de a egala, dar şutul lui a fost scos de sub transversală de Meilă.

Dar din păcate, în minutul 74 Heil a primit al doilea cartonaş galben, implicit pe cel roşu şi atacurile, şi aşa destul de anemice, ale Olimpiei s-au stins. A venit apoi minutul 82 când Nisipeanu a marcat lejer din marginea careului mic. Iar în prelungiri, Popa a stabilit scorul final cu un şut violent expediat de la 14 metri.

Olimpia: Băican – Ciul, Mureşan, Heil, Iuhas – Villand (65 Faur) – Takacs (62 Selagea), Sălăgeanu, Munteanu – Boştină, Lukacs (46 Chivari).
Chindia: Meilă – Martac, Vătăvu, Dinu, Pătru – Aug. Voinea (72 Mihai), Neniţă (80 Nisipeanu), Anton, Stoica – Cherchez (64 Ispas), Popa.

Picture 1

Nicolae Croitoru s-a temut de starea gazonului, Tibi Csik recunoaşte că este o înfrângere meritată

După meciul Olimpia – Chindia s-a organizat o conferinţă de presă la care au sosit cei doi antrenori. În primă fază, antrenorul oaspete Nicolae Croitoru spune despre echipa noastră că este una bună a seriei şi că şi-a făcut şi griji din cauza gazonului.

“Ne bucurăm pentru victorie, îi felicit pe jucători pentru modul în care au evoluat, pentru disciplină, spiritul de sacrificiu. Olimpia este una dintre echipele bune ale seriei. Mi-a plăcut ca şi organizare, ca şi jucători cu experienţă. Recunosc că mi-a fost teamă înainte de joc şi de starea terenului. Nu ne aşteptam să arate aşa de rău. Suntem bucuroşi la final că totul a decurs cum trebuie, am câştigat trei puncte foarte importante. Obiectivul nostru este clar, play-off-ul care să ne asigure liniştea pentru ultima parte a sezonului. Suntem o echipă nou-promovată. Am plecat anul trecut la drum într-un proiect în care s-a încercat acoperirea datoriilor clubului, formarea unei echipe în care prioritari să fie jucătorii localnici. Am reuşit să facem lucrul ăsta în mare măsură şi cred că suntem pe drumul cel bun. Cherchez şi Popa sunt doi jucători interesanţi, ne bucură evoluţiile lor. Din ce în ce mai multă lume se interesează de ei. Vom vedea ce se va întâmpla cu ei, important e ca ei să continue să fie pe un drum ascendent. Nu sunt probleme la club, suntem una dintre echipele fericite din serie. Printr-o bună administrare în ultima perioadă s-a stins cea mai mare parte a datoriilor. Avem stabilitate din toate punctele de vedere şi cred că lucrul acesta se simte”, a declarat Nicolae Croitoru.

conf1

Antrenorul sătmărean a recunoscut că este o înfrângere meritată şi speră să recupereze din puncte în meciul de la Arad.

“După cele două meciuri pe care le-am avut cu ei, pot să spun că cei de la Târgovişte sunt mai buni decât noi. Suntem puţin decepţionaţi pentru că am pierdut după cele trei victorii. Am întâlnit o echipă mai bună ca noi, ăsta e adevărul. Poate e mult că am luat atâtea goluri, poate meritam şi noi încă două. S-a rupt jocul la scorul de 2-1 când Heil a luat cartonaş roşu. Am fost aproape să egalăm. Mergem la Arad şi încercăm să recuperăm punctele pierdute. Nu comentez arbitajul. Au doi atacanţi buni, au ştiut să joace pe mingi peste fundaşi, ne-au alergat, s-au descurcat foarte bine”, spune Csik. Întrebat dacă are soluţii după eliminările lui Heil şi Chivar, acelaşi antrenor declară: “Avem soluţii după cele două eliminări. Va intra Tătaru, sunt soluţii, avem un lot numeros”. Golgheterul Olimpiei în acest moment este un fundaş, căpitanul Cosmin Iuhas care are 4 goluri. Despre acest aspect Tibi Csik spune: “Când vom avea şi noi posibilitatea să plătim atacanţi cu 2-3000 de euro vom avea golgheteri atacanţi.”

conf 212285871_10154395603584937_673108533_n 12287125_10154395607554937_1235492823_o 12287429_10154395601109937_1430626614_o 12290536_10154395605744937_465912970_o 12299662_10154395608114937_1405413341_o 12311480_10154395604744937_121598894_o