Olimpia s-a răzbunat pe înfrângerea de acum trei săptămâni

Succesul cu 2-1 (1-0) în fața Mioveniului duce formația sătmăreană pe primul loc în play-out

olimpia

Meci frumos sâmbătă la Satu Mare între FC Olimpia și CS Mioveni. A fost un fel de derby din play-out disputat între cele mai bune echipe din această parte a clasamentului. Un “derby” la care au fost prezenți doar 8-900 de spectatori, cu vreo 2.000 mai puțin decât am fost obișnuiți.

Dar alta era situația dacă eram în play-off. Una peste alta, sâmbătă a câștigat Olimpia grație unui joc mai bun și al schimbărilor inspirate efectuate de antrenori. Victoria în fața celor de la Mioveni o putem considera o revanșă după ce, în urmă cu 3 săptămâni, argeșenii ne învinseseră la Pitești cu 2-0. Un eșec care a contat și el în ratarea calificării sătmărenilor în play-off.

Olimpia deschis devreme scorul în meciul de sâmbătă, în minutul 11. Gavrilescu a centrat înalt în careu, pestea întreaga apărare iar tânărul mijlocaș Bogdan Faur, venit din urmă, a marcat de la 6 metri, cu un șut din cădere. Trei minute mai târziu a ratat Bujor, scăpat singur în careu. Apoi, oaspeții ies și ei la atac și au două bune opurtunități de egalare în urma unor faze fixe. De fiecare dată însă Miron, în minutele 24 și 28, se opune golului parând șuturile periculoase, din lovituri libere, ale lui Năstasie și Cotigă.

La patru minute după pauză oaspeții egalează. Mazilu trece ușor de Iuhas și Ene, centrează în careu de unde Vintilă, liber la 10 metri, marchează cu un șut pe jos, la colț. La acest scor, gândind probabil că nu au ce pierde, antrenorii Olimpiei efectuează două schimbări trimițând în teren pe Feier și pe Denis Lemac în locul lui Faur și Bujor. Schimbări inspirate pentru că nou intrații au dinamizat jocul Olimpiei unul fiind cu pasele, celălalt cu golul. Astfel, Feier, a fost la originea a două bune acțiuni inițiate pe partea stângă. Dar, de fiecare dată mingile oferite pe tavă de Feier au fost irosite de Boștină și Villand care au ratat din situații ideale. Iar Boștină a mai ratat două ocazii rarisime, șut în portar din 4 metri și din careu pe lângă buturi.

Golul victoriei sătmărene a fost marcat în minutul 74 de Lemac care a șutat spectaculos de la 25 de metri direct în vinclul drept al lui Popescu.

Cum până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, Olimpia s-a impus cu scorul de2-1.

– Olimpia: Miron – Munteanu, Mureşan, Ene, Iuhas (cpt.) – Gavrilescu, Micaş (46 Rus), Villand, Faur (54 Lemac)- Bujor (58 Feier), Boştină.
– Mioveni: Popescu – Cotigă, Stoica (72 Olteanu), Negoiţă, Galan (54 Ayza) – Vintilă, Biceanu, Răuţă, Năstăsie – Stan, Mazilu.