Olimpia MCMXXI s-a prezentat în fața suporterilor (Foto)

La amicalul cu CFR Cluj II au ajuns sâmbătă aproximativ 600 de sătmăreni

A trecut timp destul de la ultimul meci care a strâns aproximativ 600 de spectatori pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan. Asta până sâmbătă, 11 august, zi în care s-a prezentat Olimpia MCMXXI (1921). Adversarul sătmărenilor a fost CFR Cluj II, o echipă care evoluează în eșalonul al treilea.

Vorba voluntarilor olimpiști, doar cei mai idealiști ar fi putut visa la un rezultat pozitiv împotriva pepinierei echipei campioane. Olimpia MCMXXI este un club nou, de Liga 5 și are două antrenamente pe săptămână, în timp ce puștii CFR-ului se pregătesc zilnic de două ori. Dincolo de aceste diferențe, clubul sătmărean a arătat chiar foarte bine la capitolul organizare. La intrarea în stadion s-au făcut donații, s-au vândut fanioane. S-a organizat și o tombolă, iar în tribune a dominat culoarea galbenă, au venit foarte mulți copii. N-a lipsit galeria Olimpiei, iar vremea a fost cât se poate de decentă. Înainte de meci, jucătorii clubului sătmărean au intrat rând pe rând pe gazon, între patru steaguri impunătoare, în aplauzele spectatorilor. După care, puțin după ora 18:00 a început amicalul verii. Dar nu înainte ca fostul antrenor al Olimpiei, Iosif Kalmar, să dea lovitura de start.

“Este o zi specială pentru noi. Ne-am întors acasă! Este primul meci pe stadionul Daniel Prodan. Pornim pe un drum greu, un drum pe care ni l-am propus să fie cât mai lung. Vrem să promovăm din primul sezon, din Liga 5 în Liga 4, iar apoi vom vedea ce ne rezervă viitorul”, ne-a declarat Sergiu Tăbăcaru, din conducerea clubului.

Pentru istorie vom prezenta pe scurt și cum s-a derulat jocul. Primul gol a venit la 8 minute de la fluierul de start al lui Ovidiu Mazilu. Alex Petruș a șutat sec, la vinclu, de la aproximativ 20 de metri. Avantajul oaspeților s-a dublat rapid, reușită semnată de Mihai Kereki, tot de la mare distanță, balon expediat sub transversală (min. 14). Olimpia a trimis primul șut pe poartă în minutul 20, prin Sebastian Fernea, pentru ca la faza imediat următoare, CFR Cluj II să se ducă la 3-0, gol marcat de Mihai Căzan. Clubul sătmărean s-a remarcat apoi prin șutul curajos al lui Răzvan Vonet, de la aproximativ 25 de metri. Dar mingea a ajuns în brațele lui Gal. CFR Cluj II mai avea să înscrie de două ori până la pauză, prin același Mihai Căzan (min. 36, 45). Puștii lui Alin Minteoan n-au mai accelerat în repriza secundă, iar sătmărenii au avut și ei câteva momente bune de joc. Dar nu s-a mai marcat până în minutul 80 când Olimpia și-a trimis mingea în propria poartă, pentru ca scorul final la Olimpia MCMXXI – CFR Cluj II să fie 0-7, stabilit în minutul 82.

Olimpia MCMXXI: Remus Palcău, Florin Puți, Daniel Timoc, Istvan Lakatos, Mircea Stan, Bogdan Ile, Leonard Nagy, Răzvan Vonet, Călin Tursuc, Sebastian Moroșan, Patrick Mitrașca, Tudorel Țuțuraș, Gelu Perșe, Gabriel Negru, Ionuț Doroș, Alex Berki, Sergiu Pop-Silaghi, Adrian Guleș, Norbert Nagy, Liviu Blidar, Marius Mihai, Bogdan Zima, Sebastian Fernea, Darius Turbut, Florin Vălean. Antrenor: Nelu Donca.

CFR Cluj II: Gal – Milandru, Rus, Kereki, Ispas, Hetea, Pop, S. Petruș, A. Petruș, Giurgean, Căzan. Rezerve: Kecskes, Csiki, Monea, Potra, Dat, Minteoan, Pârv, Joca, Kovacs, Beudean, Șter, Ițu. Antrenor: Alin Minteoan.

Chiar dacă la meci s-a intrat gratuit, organizatorii transmit că s-au strâns peste 2.000 lei din donații și vânzări de fanioane.

Pentru Olimpia MCMXXI urmează amicalul din deplasare cu echipa Kisvarda II, programat sâmbătă, 18 august.