Olimpia MCMXXI – CSC Sânmartin, în faza a doua a Cupei României

Sătmărenii merg mai departe după ce SCM Zalău a folosit un jucător nelegitimat

Federația Română de Fotbal a publicat miercuri programul fazei a doua din Cupa României, sezonul 2019-2020. O fază în care județul Satu Mare va fi reprezentat de Olimpia MCMXXI.

Echipa sătmăreană a pierdut pe teren în prima fază cu SCM Zalău, scor 2-3. Dar apoi a depus o contestație legată de identitatea unui jucător de la SCM Zalău. Clubul sătmărean a avut dreptate, iar SCM Zalău, în fața comisiei FRF, și-a recunoscut greșeala de a folosi un jucător nelegitimat. În aceste condiții Olimpia MCMXXI și-a câștigat dreptul de a evolua în faza următoare.

În programul publicat miercuri apare că Olimpia MCMXXI va juca pe teren propriu cu CSC Sânmartin. Echipa din județul Bihor a trecut în prima fază de Unirea Tășnad cu scorul de 8-2. Faza a doua a Cupei României este programată pentru ziua de 14 august, de la ora 17:30.

În această etapă au intrat în competiţie cele 38 de câştigătoare ale fazei întâi şi 22 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, urmând a se disputa un total de 30 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

FOTBAL, LIGA 1

Vineri începe etapa a 7-a

De vineri şi până luni sunt programate meciurile etapei a 7-a din Liga 1 la fotbal. Derby-ul etapei va fi Farul – CSU Craiova. Dar şi la Arad se anunţă o atmosferă frumoasă.

FOTBAL

PSG a cucerit Supercupa Franței

Finala Supercupei Franței la fotbal, Paris Saint-Germain, – FC Toulouse, s-a încheiat cu victoria primei echipe, scor 2-0. Cele două goluri au fost marcate de Kang-In Lee (min.3) și de supervedeta Kilian Mbappe (min. 44).