Oarul bate Oraşu Nou pe teren, însă va pierde meciul la masa verde?

oarDerby-ul rundei a 23-a din Liga a IV-a ”Elite” s-a jucat sâmbătă pe terenul Someşul din Satu Mare. Oarul (locul 2) a primit vizita Talnei Oraşu Nou (locul 4). Un meci destul de echilibrat, câştigat de campioana en-titre.

Prima repriză a fost întreruptă la început pentru câteva minute, asta pentru că ploaia a căzut puternic. Ocazii s-au creat apoi la ambele porţi. Una mai mare i-a aparţinut lui Z. Nagy (Oar). În minutul 32, din 10 metri a trimis pe colţul lung însă portartul oaspete a avut un plonjon de zile mari. Trei minute mai târziu, Goja (Oraşu Nou) a fost faultat în careu de portarul gazdelor, iar Ghiriti a deschis scorul din penalty, fără probleme. Talna a intrat la pauză cu un avantaj minim, însă în repriza secundă a părut ceva mai obosită. Oarul a atacat şi a înscris rapid prin R. Silaghi (min.52). A trecut de un fundaş, şi a trimis mingea în poartă pe lângă Şofran. Scorul final a fost stabilit încă din minutul 59. La o centrare de pe partea dreaptă, fundaşul Cuha (Oraşu Nou) a încercat să respingă însă a trimis mingea în propria poartă. Someşul Oar a câştigat astfel cu 2-1 (0-1).

– Oar: Mădăras – Fernea, Ban, C. Silaghi, Costea, D. Botoş, Kirner, Matei, Pintye, Nagy, R. Silaghi. Rezerve: Bulgăr, Varga, Deac, Asztalnok, Toth, Dunca, Mezei. Antrenor: Istvan Nagy.
– Oraşu Nou: Şofran – L. Pop, Smuczer, Ghiriti, Homorozan, Cuha, S. Erdei, Goja, M. Erdei, Istvanfi, Neamţ. Rezerve: Nagy, J. Bute, Marton, A. Erdei, Cozma, P. Bute. Antrenor: Lucian Homorozan.

Dar, în mod normal Someşul Oar va pierde meciul la masa verde. Asta pentru că a folosit doi jucători aflaţi în stare de suspendare. Este vorba de Kirner şi Pintye care au văzut al patrulea cartonaş galben în meciul din etapa trecută. Conform regulamentului FRF, la patru cartonaşe galbene încasate în patru partide diferite, se stă automat în următorul meci din aceeaşi competiţie. Situaţia cartonaşelor galbene se poate vedea AICI. Dar vă lăsăm cu situaţia din clasament. Rămâne să aşteptăm hotărârea Comisiei de disciplină AJF Satu Mare.

CLASAMENT – Top 5
1.Luceafărul Decebal  21 16 2 3 60-22 50
2.Someşul Oar                    21 15 3 3 61-28 48
3.FC Olimpia II                  19 13 3 3 55-21 42
4.Talna Oraşu Nou            21 12 3 6 68-42 39
5.Recolta Dorolţ                 21 10 4 7 51-36 34

Tot sâmbătă s-a jucat Cămin – Vetiş, terminat 7-4 (4-4), iar celelalte meciuri se dispută duminică.