O victorie absolut normală în deplasarea din București

Rapid – CSM Satu Mare 61-88 (25-53)

baschetLiga Națională de baschet feminin ne-a oferit miercuri un meci între două echipe aflate în partea de jos a clasamentului general. Un meci în care sătmărencele au strălucit, dar asta doar pentru că au avut un adversar mediocru, dar care s-a văzut totuși în joc la final de partidă.

CSM Satu Mare a câștigat meciul de la Rapid București din cadrul etapei a 12-a. A fost un joc controlat în totalitate de sătmărence care au condus din primele secunde prin coșul de două puncte marcat de Orosz și până la final. Antrenorul Adriana Pricop a început cu tot ce are mai bun primul sfert, cu Ross, Laza, Orosz, Adams, Ferenczi, însă încet le-a “rulat” pe toate jucătoarele care au făcut deplasarea. Am început în forță, meciul a început practic de la 6-0 pentru CSM. Un prim sfert care spune tot despre diferența între cele două echipe. L-am câștigat la o diferență de 20 de puncte, parcă dintr-o dorință de răzbunare după eșecul de la Sepsi. După un parțial de 0-5, sătmărencele au reușit să revină în sfertul secund pe care să-l câștige la o diferență de opt puncte.

S-a intrat la pauză cu 25-53 pe tabelă, iar repriza secundă a fost ceva mai echilibrată. Nu am mai forțat, cu siguranță Adriana Pricop le-a transmis jucătoarelor că trebuie să se păstreze pentru meciul de sâmbătă cu Nova Vita. Chiar dacă am avut 9-0 în sfertul al treilea, rapidistele nu au cedat și au pierdut la un singur punct diferență. Ultimul sfert a fost singurul în care s-a impus echipa gazdă. Rapid – CSM s-a terminat 61-88 (25-53), iar pe sferturi: 13-33, 12-20, 13-14, 23-21.

Marcatoarele de la CSM: Andreea Orosz – 19p, Bianca Voica și Toccara Ross câte 15p, Eniko Laza – 12p, Flavia Ferenczi – 8p, Ashley Adams – 7p (13 recuperări), Luminița Manta – 6p, Marjia Radovic – 4p, Renata Szmutku – 2p.

Una peste alta, CSM Satu Mare rămâne pe locul 10 în clasamentul Ligii Naționale baschet feminin. Urmează un meci dificil. O victorie cu Nova Vita, echipa de pe locul 9, ne-ar mai da speranțe să ne gândim la play-off.