O nouă înfrângere: al optulea meci fără victorie pentru Olimpia

Metalul Reşiţa – FC Olimpia 2-0 (0-0)

oliCe-ar mai fi de spus după înfrângerea, umilinţa Olimpiei, anticipată de altfel, de la Reşiţa? Putem spune multe. Dar contează? Are cineva din conducerea clubului, conducerea tehnică, vreo reacţie de îngrijorare? Nici vorbă.

Contează pentru cineva, conducere tehnică şi administrativă, starea crasă de indisciplină ce domneşte în sânul echipei? Contează repetatele libaţii bahice ale jucătorilor? Nici acestea nu contează, cu toate că unele se petrec chiar la stadion, la vestiare, sub ochii antrenorilor. Contează faptul că echipa este total nepregătită din punct de vedere fizic? Adică faptul că “băieţii nu pot sta în ghete”, cum sună o expresie des folosită în fotbal. Contează oare că Olimpia nu a mai bătut pe nimeni din 7 martie (1-0 cu Metalul), interval în care, în 8 jocuri, a suferit 5 înfrângeri şi a înregistrat 3 egalităţi, golaveraj 4-13?!

Convingerea personală este că toate acestea nu interesează pe nimeni. Mă refer la jucători, antrenori, conducători. Pentru că nici aceste cifre şi nici criticile venite din majoritatea direcţiilor, părăsirea echipei de suporteri, umilinţa îndurată în toate meciurile nu par a îngrijora conducerea clubului, antrenori şi jucători. Toţi cei de mai înainte se pun la adăpostul calificării echipei în playoff. “Anul trecut ne-aţi criticat că nu ne-am calificat în playoff. Acum ne-am calificat şi tot sunteţi nemulţumiţi!”, a spus Tiberiu Csik, cu ton de reproş, într-o convorbire pe care am purtat-o cu domnia sa. Aşa este. Suntem nemulţumiţi. Dar, oare, e ceva rău că noi, publicul, spectatorii, atâţi câţi au mai rămas, ne dorim mai mult şi mai bine? Cu siguranţă nu. Dar tu, Tiberiu Csik, voi, jucători, domni conducători, vă doriţi aşa ceva, dincolo de prime şi salarii? Dar nu e nevoie să spuneţi ceva. Răspunsul l-aţi dat prin joc şi rezultate, atitudine. Ne oprim aici. Pentru că vine meciul cu Tărlungeniul. Meci în care poate, poate…

Meciul de la Reşiţa n-a fost diferit de celelalte. Cât timp i-au ţinut puterile pe jucători, adică o repriză, Olimpia a reuşit să menţină tabela de marcaj nemodificată şi a avut şi câteva apariţii în ofensivă. Dar Selagea şi Bic au ratat bune ocazii după loviturile libere executate de Sălăgeanu.
A venit însă repriza a doua în care berea şi vinul băut pe parcursul săptămânii şi-au spus cuvântul.

Aşa că sătmărenii, care au avut superioritate numerică pe parcursul ultimelor 25 de minute, au căzut fizic, iar reşiţenii au profitat şi au marcat de două ori. Prima dată în minutul 65, când Dandea a marcat cu capul din marginea careului mic. În minutul 68 Dandea a văzut cartonaşul roşu după ce l-a lovit pe Heil. Sătmărenii încearcă să egaleze, au câteva ocazii, dar Zimmermann şi bara se opun la şuturile lui Bujor şi Sălăgeanu. Golul doi al reşiţenilor a fost marcat de Creţu, în minutul 87 după ce a slalomat, de la centru, printre jaloanele îmbrăcate cu tricourile Olimpiei.

– Metalul: Zimmermann – O. Vasile (58 Robert Cristian), Dandea, Tătaru, Aniţoiu – Manole, Enescu, Feher, Bărbulescu, Ad. Ionescu – Cl. Ionescu (70 Popescu), I. Szabo (58 Creţu)
Antrenor: Daniel Opriţa
– Olimpia: Şuta – Mureşan (67 Feier), Onicaş, Heil, Iuhas – Bic, Micaş – R. Rus, Faur (75 Bujor), Sălăgeanu – Selagea (67 Cădar),
Rezerve:Anca, Swarczkopf, M. Ioniţă, P. Cristian