Nico Rosberg s-a impus în Marele Premiu al Europei la Formula 1

f1Campionatul Mondial de Formula 1 a continuat duminică cu cea de-a opta etapă a sezonului. Noul circuit stradal din Baku (Azerbaidjan) a găzduit Marele Premiu al Europei. Plecat din pole-position, germanul Nico Rosberg (Mercedes) a reușit să se impună într-o manieră categorică.

A condus de la început și până la sfârșit, nu a cedat nicio secundă prima poziție. A fost o cursă dominată autoritar de principalul favorit la câștigarea titlului mondial din acest an. Pentru Rosberg este a cincea victorie a sezonului 2016, după o serie de trei curse fără clasare pe podium: abandon la Barcelona, locul 7 la Monte Carlo și poziția a cincea la Montreal.

Pe poziția a doua a podiumului a încheiat compatriotul său, Sebastian Vettel (Ferrari). Mexicanul Sergio Perez (Force India) a obținut in-extremis ultima poziție a podiumului după ce l-a depășit pe Kimi Raikkonen (Ferrari) în ultimele două tururi. Pentru mexican este al șaptelea podium din Formula 1, iar cu această ocazie l-a egalat pe conaționalul său Pedro Rodriguez. Lewis Hamilton (Mercedes) a plecat al zecelea pe grila de start după accidentul din calificări. N-a reușit să termine mai sus de locul cinci și astfel că a pierdut teren în lupta cu Rosberg pentru titlul mondial.

În clasamentul piloților conduce Nico Rosberg cu 141 puncte, urmat de Lewis Hamilton – 117p, Sebastian Vettel – 96p, Kimi Raikkonen – 81p și Daniel Ricciardo – 78p (Red Bull). În clasamentul constructorilor, Mercedes este liderul absolut cu 258p, Ferrari se află pe locul secund cu 177p, iar Red Bull pe locul trei cu 140p.

Urmează Marele Premiu al Austriei programat să se dispute în 3 iulie.

FOTBAL, LIGA 3

Olimpia MCMXXI caută prima victorie

Etapa a 3-a din Liga a 3-a la fotbal debutează vineri şi se va încheia sâmbătă. Una dintre cele trei echipe sătmărene angrenate în acest campionat, Olimpia MCMXXI Satu Mare joacă pe stadionul Someşul de la ora 17.00, contra echipei CSM Sighetu Marmaţiei.