Naomi Osaka și Del Potro sunt învingătorii de la Indian Wells

Noul campion la Indian Wells este argentinianul Juan Martin Del Potro. El l-a învins în finală pe Roger Federer, scor 6-4, 6-7, 7-6, după ce a salvat trei mingi de meci în setul trei. În ciuda înfrângerii, prima din 18 meciuri consecutive disputate în 2018, Roger Federer se menţine pe locul 1 ATP. Însă va avea din nou de luptat pentru a apăra 1.000 de puncte, începând cu turneul de la Miami.

Turneul feminin a fost câștigat de japoneza Naomi Osaka, adică de tenismena care a umlit-o pe Simona Halep în semifinale. Numărul 44 înaintea acestui turneu, Naomi Osaka a câștigat primul titlu din carieră, impunându-se în fața Dariei Kasatkina (19 WTA) în două seturi, 6-3, 6-2.

Despre semifinala Naomi Osaka – Simona Halep, 6-3, 6-0, nu sunt multe de spus. Îi vom cita doar Chris Evert și John McEnroe, doi foști mari tenismeni ai lumii și admiratori ai Simonei. “Halep a avut o atitudine total neprofesionistă pentru un lider mondial”. Așa a fost!

Dar viața merge înainte și urmeză acum un alt turneu, cel de la Miami, de categoria “Premier”. Simona Halep, cap de serie numărul 1, va fi liberă în primul tur, iar în turul secund ar putea juca cu Veronica Cepede la fel ca și Sorana Cîrstea care este favorită 32.