Multe medalii obținute de sătmăreni la Naționalele de spadă copii

Campionatele Naționale de scrimă la copii, de la București, au ajuns la final. Dincolo de ce am scris zilele trecute, sătmărenii au reușit să obțină noi medalii prețioase.

În proba individuală a spadasinelor U9, sătmăreanca Nectaria Zoicaș a obținut aurul. Calificat cu două spadasine în semifinalele feminine ale categoriei U9, clubul CS Satu Mare a trimis-o în finala concursului pe Nectaria Zoicaș. Aceasta și-a dominat adversarele câștigând meciurile la diferențe de șase sau șapte puncte. În semifinale, ea a trecut cu 8-1 de Victoria Ciublea (CSȘ Quarto București), iar în ultimul act a înfruntat-o pe Maia Diaconescu (CS UNEFS București), calificată în finală după victoria cu 8-6 obținută în fața Emiliei Belteki (CS Satu Mare). Finala a fost echilibrată. Ambele sportive au încercat să își apropie victoria, iar aceasta a revenit, în cele din urmă, Nectariei Zoicaș. Nectaria s-a impus cu 8-7 și a cucerit titlul național feminin la U9. Medaliile de bronz au fost adjudecate de Victoria Ciublea (CSȘ Quarto București) și Emilia Belteki (CS Satu Mare). Rezultatele altor sătmărence: Iva Anița; Cassiana – locul 6, Codat Mare – locul 10, Octavia Pop – locul 14.

Apoi, în proba individuală la U11 masculin, titlul național a fost obținut de David Molnar. CS Satu Mare a dominat semifinalele categoriei U11 la spadă masculin. Cu trei sportivi calificați în penultimul act, clubul sătmărean a dat și cei doi finaliști – David Molnar (8-2 în semifinale cu Dragoș Cheregi) și Mate Mezinger (8-3 cu Vlad Enescu, de la ACS Engarde).  În cele din urmă, titlul național al spadasinilor U11 a fost câștigat de David Molnar  care s-a impus în finală cu 8-5. Medaliile de bronz ale competiției au ajuns la Vlad Enescu (ACS Engarde București) și Dragoș Cheregi (CS Satu Mare).

În proba masculină U9, Kristof Grebur (CS Satu Mare) a câștigat titlul în concursul destinat spadasinilor de la categoria U9 după un parcurs în care a câștigat primele trei meciuri de pe tablou la diferență de o tușă! În semifinale Kristof a dispus cu 8-6 de coechipierul său, Mark Haller, mergând în ultimul act al competiției. Aici l-a întâlnit pe Kirillo Kuzmin (ACS Athos Fencing Constanța), pe care l-a învins cu 8-4. Medaliile de bronz au fost adjudecate de Mark Haller (CS Satu Mare) și Filip Savin (CSȘ Contraatac București)

În întrecerea masculină U13 și în proba pe echipe n-au fost sătmăreni pe podium. Antrenorii sătmărenilor: Nagy Lehel, Francisc Csiszar, Simona Surducan, Adrian Szilagyi, Szabo Rudolf și Adrian Pop.